| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Iohannis a spus ca nu se mai prelungește starea de urgenta după 15 mai, înseamnă ca chiar nu o sa o mai prelungească, nu?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit ca Presedintele sa fi spus ca va prelungi sau nu va prelungi starea de urgenta inca o data, a spus doar ca se vor mai relaxa unele masuri privind circulatia. Totul va depinde de evolutia pandemiei, daca situatia se va imbunatati simtitor atunci nu o va prelungi, daca nu se va imbunatati este posibil s-o prelungeasca.
Nici Constitutia si nici OUG 1/1999 nu prevad un numar maxim de prelungiri. Doar Parlamentul se poate opune, respectiv sa nu aprobe prelungirea.

| Violleta2022 a răspuns:

La momentul asta, nu a spus nimeni ca nu se va prelungii starea de urgenta, pentru ca Romania are o crestere masiva de noi infectati, iar numarul mortilor creste zilnic.
Dar, sa se ajunga in 15 Mai si se va anunta atunci.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

A spus și azi, Orban și iohanis ca este clar ca dupa 15 mai se vor relaxa măsurile și vom putea ieși din casa, dar trebuie sa avem masca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Daca Johannis si Orban sunt Dumnezue si Sf Petru, atunci ii cred, dar nimeni de pe fata pamantului nu poate confirma asa ceva, mai ales cand cifrele spun clar, ca-i o crestere exponentiala si inca nu a atins varful piramidei.
Este matematica aici si daca nu crezi, uita-te la experintele celorlalti de pe glob!
La 1 martie, America avea 1 singur deces, azi are 51, 742 si probabil se va incheia la 100.000 morti.

Romania a avut primul deces in 23 martie, iar acum cifra a ajuns la 567 de morti si 10.400 de infectati.
Te asigur ca nu este inca la jumatate, fiind in urcare.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Știu ca este matematica, mai ales ca și ma pricep
Ideea este ca specialiști din străinătate ne au spus ca vârful pandemiei va fi atins in maximum 10 zile după sărbătorile pascale, sau cu o întârziere de o săptămâna, asta însemnând începutul lunii mai.
Logic ca acest virus nu va dispărea atat de usor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Nici un specialist din strainatate nu poate face o asemenea afirmatie despre Romania. Am vazut si eu stirea aia falsa care circula pe internet, dar daca intr-adevar stii matematica, atunci ar trebui sa gandesti, inainte sa spui asa ceva.

Asadar, suntem la 7 zile dupa Paste si situatia sta in felul urmator:
11.036 infectati
613 morti
401 infectati in ultimile 24 de ore
236 in stare critica (cu probabilitate de moarte de 80-90%)

Uite statistica aici:
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/

| Anonimul2700 a răspuns:

Depinde de numărul de cazuri pana pe 15 mai, sa speram ca totul va fi bine.

| Mimiiii a răspuns:

Probabil depinde și de cum evoluează situația. Dacă doamne ferește se dublează numărul îmbolnăvirilor nu cred că nu o mai prelungește.

| Inutarh a răspuns (pentru Mimiiii):

Eu știam ca are voie sa o prelungească o singura data. și deja a prenugit o pana in mai

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Inutarh):

Poate sa o prelungeasca de cate ori vrea. Nu-l opreste decat parlamentul, care se poate opune.

| aXy99 a răspuns (pentru Inutarh):

Zau? Si de unde stiai aceasta informatie?