| Meli2314 a întrebat:

Daca juri pe Biblie, si totusi tu nu crezi deloc in Dzeu sau in alta religie, si nu stie nimeni asta, te va afecta cu ceva?
In caz de ai un proces si juri ca zici doar adevarul cu mana pe Biblie, tu minti, dar nu se afla, se va intampla ceva?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Juramantul este adaptat in functie de faptul ca esti credincios sau ateu.
Conform Codului de procedura penala, citez:
"  ART.121. Jurământul şi declaraţia solemnă a martorului
  (1) În cursul urmăririi penale şi judecăţii, după îndeplinirea dispoziţiilor art. 119 şi 120, organul de urmărire penală şi preşedintele completului solicită martorului depunerea jurământului sau a declaraţiei solemne.
  (2) Organul de urmărire penală şi preşedintele completului îl întreabă pe martor dacă doreşte să depună jurământ religios sau declaraţie solemnă.
  (3) Textul jurământului este următorul: "Jur că voi spune adevărul şi nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!". Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă în funcţie de credinţa religioasă a martorului.
  (4) În timpul depunerii jurământului, cu excepţiile impuse de credinţa religioasă, martorul ţine mâna dreaptă pe cruce sau pe Biblie.
  (5) În cazul în care martorul alege să facă o declaraţie solemnă, textul acesteia este următorul: "Mă oblig că voi spune adevărul şi nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu."
  (6) Dispoziţiile alin. (1)-(5) se aplică în mod corespunzător în procedura audierii anticipate, în faţa judecătorului de drepturi şi libertăţi."
Conform Codului de procedura civila, citez:
""ART.319.Depunerea jurământului
(1) Înainte de a fi ascultat, martorul depune următorul jurământ: "Jur că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!".
(2) În timpul depunerii jurământului, martorul ţine mâna pe cruce sau pe Biblie.
(3) Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă potrivit credinţei religioase a martorului.
(4) Martorului de altă religie decât cea creştină nu îi sunt aplicabile prevederile alin. (2).
(5) Martorul fără confesiune va depune următorul jurământ: "Jur pe onoare şi conştiinţă că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu.".
(6) Martorii care din motive de conştiinţă sau confesiune nu depun
jurământul vor rosti în faţa instanţei următoarea formulă: "Mă oblig că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu.".
(7) Persoanele mute şi surdo-mute ştiutoare de carte vor depune
jurământul transcriind formula acestuia şi semnând-o; persoanele hipoacuzice vor rosti jurământul, iar cele care nu ştiu să scrie vor jura prin semne cu ajutorul unui interpret.
(8) Situaţiile la care se referă alin. (3)-(7) se reţin de către instanţă pe baza afirmaţiilor făcute de martor.
(9) După depunerea jurământului, preşedintele va pune în vedere martorului că, dacă nu va spune adevărul, săvârşeşte infracţiunea de mărturie mincinoasă.
(10) Despre toate acestea se face menţiune în declaraţia scrisă."
In toate cazurile marturia mincinoasa este infractiune si se pedepseste conform Codului penal, citez:
"ART.273. Mărturia mincinoasă
  (1) Fapta martorului care, într-o cauză penală, civilă sau în orice altă procedură în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Mărturia mincinoasă săvârşită:
a) de un martor cu identitate protejată ori aflat în Programul de protecţie a martorilor;
b) de un investigator sub acoperire;
c) de o persoană care întocmeşte un raport de expertiză ori de un interpret;
  d) în legătură cu o faptă pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă ori închisoarea de 10 ani sau mai mare se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase."

| GdX a răspuns:

Ai mintit sub juramant si risti puscarie pentru declaratie mincinoasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza pe ce juri la proces tot sperjur se cheama daca minti. Nu iti convenea biblia trebuia sa ceri sa juri cu mana pe Constitutie

| TrăieşteClipa a răspuns:

Poti sa juri linistit.
Iti garantez ca Biblia contine peste 75 % minciuni.
Deci juri pe cartea potrivita.

| ALGator a răspuns:

Nu se intampla nimic in niciunul din cazuri.
Insa la un process daca depui marturie mincinoasa si esti descoperit poti fi pedepsit prin efectul legii, in functie de gravitatea minciunii. Nu se face inchisoare chiar din orice. Din cauza asta exista judecatori ca sa aprecieze gravitatea.

| Meli2314 explică (pentru ALGator):

Si daca sunt ateu si judecatorul si ceilalti sunt constienti de asta, eu pe ce trebuie sa jur?

| Clorox a răspuns (pentru Meli2314):

Tot pe biblie, doar ca nu-i intereseaza ca esti ateu...

| ALGator a răspuns (pentru Meli2314):

E o intrebare buna! Daca vrei sa te complici il intrebi pe judecator, sa spuna el cum vrei sa juri. Nu e illegal sa fii ateu, iar "ceilalti" nu au voie sa se amestece.
Daca nu vrei sa te complici, îi dai naibii si juri pe biblie. Poate ca de bine de rau esti de acord cu cele zece porunci :-)

| Printesa10TM a răspuns:

Daca nu se afla nu se intampla nimic.

| Meli2314 explică:

Multumesc tuturor, chiar eram curioasa de ceva vreme. laughing