| nyoentox2002 a întrebat:

O curiozitatebig grinaca ești la tribunal și ti se spune să pui mâna pe biblie, să juri și le spui că ești ateu ce se întâmplă?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Juratul pe biblie e păcat, creștinilor nu le pasa de biblie

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RAY):

Jurământul nu este neapărat păcat, din moment ce Sfântul Apostol Pavel le spune evreilor «Căci Dumnezeu, când a făcut făgăduință lui Avraam, din moment ce n-avea pe nimeni mai mare pe care să Se jure, S-a jurat pe Sine însuși, zicând "Cu adevărat, binecuvântând te voi binecuvânta, și înmulțind te voi înmulți".». Ieremia ne spune și el că "Domnul Savaot S-a jurat pe Sine însuși".
Nu este așadar păcat a te jura pe o autoritate mai mare, este însă mare păcat să nu-ți ții cuvântul.

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Politicienii noștri se jura și degeaba, credință fără fapte egal moarte, eu nu m-am jurat niciodată pe nimic, ideea e sa faci ceea ce îți propui

| doctorandus a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Citeste Matei cap. 5. Daca nu-l crezi pe Isus Hristos, nu ma vei crede nici pe mine. Ce inseamna asta? Marea majoritate a crestinilor nu stiu ce a spus Isus Hristos in evanghelii si chiar daca ar sti, tot nu l-ar crede pe cuvant.

Prin "evanghelii" ma refer la evangheliile din Nestle-Aland, editia 28.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Martorii care din motive de conştiinţă sau confesiune nu depun jurământul vor rosti în faţa instanţei următoarea formulă: "Mă oblig că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu"."

Imi place cum restul doar au batut campii pe aici doar sa se mai certe putin pe motive religioase, niciunul nu a raspuns concret.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți spune să ridici mâna dreaptă în sus, ca gest solemn și să spui o formulă de angajament de a spune adevărul specială pentru atei, în care nu este invocată divinitatea.

| Sportacus123 a răspuns:

Și dacă te pune să juri pe maică-ta? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat