| RazzyFUnik a întrebat:

Daca Marea Britanie va fi obligata sa adere la euro credeti ca aceasta va iesi din UE(se ia destul de serios in calcul de catre FR si Germania aceasta idee)? pareri?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu ai impresia ca Franta si Germania sunt tari basisto-maneliste? Crezi ca isi vor permite vreodata sa santajeze Marea Britanie asa cum Romania a santajat Olanda cu primirea in spatiul Schengen? Marea Britanie nu va fi niciodata obligata sa adere la nimic, o va face de buna voie daca va considera ca este in beneficiul ei, iar Germania nu va indrazni sa ia in serios ideea de a-i ameninta in vreun fel. Pe Franta nici nu o mai pun la socoteala, Sarkozy fiind departe de a fi un lider capabil sa sustina cu adevarat o asemenea idee.

| RazzyFUnik explică (pentru regis):

Da dar nevoia de bani e mare... iar pe piata sunt din ce in ce mai putini big grin inteleg ce spui oricum

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În tratatul de aderare la UE al UK este stipulat clar că UK nu va trece niciodată la moneda euro decât dacă atât liderii europeni cât și populația UK (deci referendum pe bune) va dori asta.
În plus, n-ai cum să șantajezi Marea Britanie pentru că nu prea ai cu ce să-i șantajezi happy.
Ei mereu au făcut opinie separată față de restul UE iar când au intrat în UE și-au negociat la sânge tratatul de aderare astfel că ei se bucură de cam toate beneficiile conferite de statutul de membru UE dar sunt feriți de cea mai mare parte a dezavantajelor de a fi membru UE.

Salut.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Va trece UK la euro atunci când va renunţa la maşinile cu volan pe dreapta. Deocamdată nu au nevoie să facă nici un fel de compromisuri în acest sens.
O zi cu zâmbet să ai!

| RazzyFUnik explică:

Cam asta m-am gandit si eu in mare sunt de acord cu tine tongue

| superdorex a răspuns:

Deci Marea Britanie nu va renunta niciodata la moneda lor! Lira sterlina e cea mai puternica moneda! Si cea mai stabila. Nu vad de ce ar face ata? Apoi englezii sunt impotriva renuntarii la moneda lor si fax=za ca daca va fi obligata, nu exista! numai bine!

| RazzyFUnik explică (pentru superdorex):

Multumesc pentru raspuns 85% sunt de acord cu tine
insa se stie ca MB are multi bani iar Europa are nevoie de bani, de aici si ideea de a le schimba moneda si a face rost de ei, ar fi mai putin costisitor

| superdorex a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Are dar nu va renunta la moneda lor! Indiferent de ce doresc sau vor ceilalti europeni! Nu uita ca ei sunt foarte conservatori si nu accepta asemenea compromisuri! Asa cum nici americanii nu ar renunta la dolar sau Elvetienii la fancii lor tot asa nici englezii nu vor renunta la lira lor!