| BlackEdition a întrebat:

Daca nu reinoiesc dosaru la somaj, cum se cere dupa 1 august se anuleaza (dosarul)?

Nu stiu categoria.
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am explicat ca nu este vorba de nici o reinnoire.
Ai fost prima data pentru luarea in evidenta.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti absolvent din acest an si ai fost la AJOFM pentru luarea in evidenta.
Dupa 60 de zile de la luarea in evidenta trebuie sa mergi pentru inscrierea la somaj. Daca nu mergi pentru inscriere nu o sa primesti somaj.

| BlackEdition explică (pentru Ioandelasal):

Mi-am facut dosarul, dar dupa o luna de zile trebuie reinoit, daca nu-l reinoiesti, se anuleaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlackEdition):

Ti-am explicat ca nu este vorba de nici o reinnoire.
Ai fost prima data pentru luarea in evidenta.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că anul acesta ai absolvit liceul :)
Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

ATENŢIE :
Prima dată ai fost pentru luarea în evidenţele AJOFM ca "persoană în căutarea unui loc de muncă"!
Dacă NU mergi după 60 de zile să CERI ajutor de şomaj şi să depui dosarul cu actele necesare, NU vei primi şomaj!

Deci, NU are ce să se anuleze!

Toate cele bune!