| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca o persoana pierde un bon pe jos intr-un magazin si altul il ia acea persoana care l a luat poate fi sanctionata? Daca era nefiscal? Ce inseamna bonul nefiscal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ce sa fie sanctionata? Fapta nu constituie nici un fel de ilegalitate, nici macar nu este contraventie.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Ioandelasal):

Da,multumesc,intrebam in cazul in care cineva il ia intentionat, desi nu e al lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca altul il ia ce sa faca cu el? Odata ce tu ai plătit marfa bonul acela il arunci, sau il lasi vanzatoarei la casa, multi fac asa i spune domnisoarei de la casă nu mi trebuie bonul, desii bonul e bine sa il păstrezi pentru o verificare a agentului de pază, sa se asigure ca nu ai furat marfa. Dar cine gaseste pe jos un bon fiscal il aruncă si el ca nu valoreaza nimic, nu i ti da nimeni contravaloarea produselor inapoi daca el nu se prezintă si cu cumpăraturile sa poata face dovada ca a cumpărat marfa dar din diferite motive ar vrea sa o returneze sau sa o schimbe cu alte produse.

| oprescudorin11 a răspuns:

Bonul NEFISCAL, de casa, atesta faptul ca ai cumparat o marfa, un produs!
Dar pe el sunt niste date importante, care se gasesc si in 'memoria' computerului (casei! respective!).
Care sunt aceste date?
E`ste ora la care s-a facut cumparatura!
casa (nr. ei, ), este ziua, data, in general. Exista o camera de filmat care pozeaza toate casele de marcat! Cu memorie de cativa ani!
Daca tu furi (spre exemplu ) un produs si crezi ca -l poti justifica cu bonul altcuiva, te inseli amarnic!
La intrebarea ta se poate raspunde doar ca : nu poti fi sanctionat cumva, doar in masura in care nu te folosesti de el spre a-ti insusi si justifica un produs furat!

| oprescudorin11 a răspuns:

Asta este o chestune absolut minora.In tara asta poti sa-ti insusesti orice, poti comite crime morale sau fizice.nu vad de ce intrebi despre o banalitate!