| LisaJulie a întrebat:

Dacă s-ar face referendum pentru legalizarea unor droguri ca marijuana ați vota pentru sau împotriva având în vedere ca în multe țari din Europa se legalizează? Argumentați?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

As vota impotriva, avand in vedere ca consumul poate da dependenta, si lipsa civilizatiei la noi si posibilitatea de excese.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Impotriva.
din simplu motiv ca inca nu avem ca si popor educatia necesara sa fim rezonabili cu astfel de drepturi

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Poate asa ai avea si tu simtul umorului laughing

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Am incercat in Olanda, nu functioneaza.
Dar poate mi s-ar parea mai amuzante replicile tale

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am impresia ca nu ti se pare nimic amuzant nu doar sarcasmul meu, tind sa cred ca problema e la tine.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Gresit.
Raspunsurile mele sunt destul de amuzante.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Care din ele, sa sa stiu la care sa rad?

| sierra1 a răspuns:

Noi (românii) n-am ști să gestionăm o asemenea "libertate".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru utilizarea in mod recreational si mai ales medical a marijuanei, dar musai sa se produca si proceseze local. Sinteti penibili astia care visati abuzuri si duhoare. Pai acum cu tutunul cum e?

| relian a răspuns:

Impotriva.De ce? Pt ca ar fuma pe strada, in masini si eu sa miros duhoarea lor, nu-s curios.
As fi pentru. daca interzice fumatul in public, in masina, deci sa fumeze doar la ei acasa, aia da, pana crapa, leas da si gratis, as fi de acord cu toate drogurile posibile, conditia, daca nu au bani de spitalizare de patesc ceva din cauza asta, sa fie aruncati in sant laughing ori platesti din buzunar spitale, daca ajungi acolo din cauza drogurilor, ori in sant, dat pamint peste si la revedere, nu din banii publici.

Asa am scapa si de cei care se drogheaza, mai cernem populatia nitel.

| mastadont a răspuns:

Dacă se face o legislație clară atunci aș vota pentru legalizare pentru că, paradoxal, legalizarea ar scădea consumul și nu l-ar crește pentru că nu ar mai fi ceva wow. De asemenea, consumatorii nu ar mai cumpăra de pe stradă tot felul de substanțe despre care nici măcar nu au habar și ar ști exact ce conține produsul, reducându-se astfel accidentele.
Cine vrea să consume tot consumă și acum când nu sunt legale însă problema e că nu știi ce cumperi, practic joci la ruleta rusească, că poți cumpăra un gram de iarbă și să te trezești că e stropit cu heroină sau alte substanțe. Acum de exemplu circulă pe la mine prin județ ceva substanță sintetică foarte periculoasă, cred că e stropit cu heroină sau ceva că dă o dependență extrem de mare și se vinde cu vreo 20 de lei gramul, deci orice copil poate cumpăra, lucru care se și întâmplă.
Ce vreau să zic e că situațiile de genul ar dispărea o dată cu legalizarea marijuanei pentru că ar exista mult mai puțini dealeri vânzarea fiind legală și minorii ar fi împiedicați în acest fel de a mai putea cumpăra.

| FreddieM a răspuns:

Da, 100%..Garantat nu faci ciroza (alcool) sau cancer pulmonar (țigări) de la Cannabis. Pe termen lung, pot aparea efecte secundare, dar sunt infim mai mici decât drogurile mai sus menționate.
Problema e ca dreptul fundamental a libertății de alegere a omului este abuzat și grav afectat.
Sper ca cei responsabili de protejarea drepturilor libertății umane, sa ia deciziile corecte. Mentalitatea totalitara a comunismului, ar cam fi timpul sa dispara, poate asa ajungem și noi din urma ritmul tarilor cu adevărat dezvoltate.
Ps: N-am fumat în viata mea și ultima bere am baut-o acum 25 de ani. Sunt dușman declarat al alcoolului și tabacului.
Sper ca cei rămași în urma sa se lumineze la minte, ar cam fi vremea.
Cheers

| Dragosdoar a răspuns:

Pai alcoolul e legal si e mult mai periculos decat canabisul. Despre ce vorbim aici? De ce nu am fi de acord cu legalizarea acestuia? Sunt pentru 200%
Ce-i drept la noi e o fobie acum fata de droguri ca a devenit un fel de obsesie culturala din cauza mass mediei, cum e si la americani cu pedofilia, dar marijuana nici macar nu poate fi numit drog in adevaratul sens al cuvantului, asta pentru ca nu e substanta chimica cum sunt pastilele de exemplu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

O corecție, referitor la legalizarea unor substanțe interzise. Ceea ce s-a legalizat intră în categoria medicamentelor de mare risc, se eliberează cu rețete medicale stricte și controlate. Iar, unde se permite fără rețete medicale comercializarea drogurilor totul este controlat de autoritățile statului.
Dacă doar se legalizează, dar nu este o legislație clară în privința comercializării, nu am rezolvat nimic, din contră, creștem numărul dependenților de droguri și îi îmbogățim pe cei care comercializează droguri, legal sau ilegal.

| KovacsB a răspuns:

Pentru clar.
Adica idiotii lasa la liber alcoolul si tigarile, energizantele.
Doar ca idee alcoolul este de 114 ori mai periculos decat canabisul.

| BobTheCat a răspuns:

Categoric impotriva, deoarece aceste substante nu sunt deloc bune (le vad ca pe o pierdere de bani), cauzeaza dependenta si distrug sanatatea oamenilor (nu doar a celor care consuma, dar si a celor din jur). In plus, ele pot distruge vieti.

| Dragosdoar a răspuns (pentru BobTheCat):

Cum Iti distruge viata iarba?

| BobTheCat a răspuns (pentru Dragosdoar):

In primul rand, consumul de astfel de substante automat iroseste bani, iti distruge mintea si te poate determina sa faci lucruri ilegale care iti vor ramane in cazier pe viata. Totodata, si relatiile cu ceilalti pot fi afectate.

| jaqtoo a răspuns:

Împotrivă, după ce că nu nu putem înțelege între noi și fără droguri. Tu îți dai seama ce s-ar putea întâmpla dacă ar deveni așa ceva legal?