| IrinaaIrr a întrebat:

Daca te prinde fara bilet dar esti minor (15 ani) are ce sa-ti faca? Daca nu le dai datele ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Aryana16 a răspuns:

Daca esti singur si te prinde iti vor da amenda dar daca esti cu prieteni(ma refer la baieti)nu iti vor face nimiclaughing)..asa mi s-a intamplat si mie...si m-au prins cand eram singura si le-am zis ca am abonament dar este acasa ca m-am graabit sa ajung la spital ca mama are o problema grava si eu au zis"sigur ai abonament acasa? vom merge sa il iei si sa ne arati"..si eu am zis"da am puteti veni sa vedeti"..si ei au zis"bine, data viitoare sa il ai la tine"rolling on the floor)..am zis asa ca stiam ca ei nu vor veni cu mine acasa ca le-am zis ca stau departelaughing si nu am abonamentlaughing

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te pot amenda, doar ca limitele minima si maxima ale amenzii vor fi la jumatate si amenda o vor plati parintii. Refuzul de a da datele de identificare organului de politie este tot contraventie si te pot conduce la cea mai apropiata sectie de politie pentru identificare. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu te lasa sa pleci daca nu dai datele, pot sa cheme chiar si politia si atunci iti cheama parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te prinde fara bilet, parintii tai vor primi amenda.
Daca nu le dai datele, nu faci nimic altceva decat sa complici lucrurile si in cele din urma, tot o sa le dai datele tale pentru ca nu ai incotro laughing tongue

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Bilet de care? Detaliaza putin; sunt zeci de variante...

| Danielbc a răspuns:

Iti da amenda.iar daca nu ii dai datele te duce la sectiehappy
funda?big grin

| Heart2014 a răspuns:

Probabil vor dori sa vorbeasca cu parintii tai si le vor da o " amenda"...sau daca respectivul e indulgent, te va lasa sa plecitongue

| Skay a răspuns:

Te tine in autobus pana la capatul liniei. De acolo nu pleci pana nu vine unul din parinti sa plateasca amenda de minim 100lei

| Lucianps a răspuns:

In ce cauza sa nai bilet

| alinuzzu24 a răspuns:

Da,iti trimite amenda acasa dar aceasta se prescrie in 3-5 ani. Sper ca te-am ajutat.

| anutzaaa17 a răspuns:

Nu iti dau drumu pana cand nu le platesti lor amenda de 100 de lei.