| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Dacă titularul contractului RCS RDS a decedat (bunicul meu)... Cum fac sa pot fi eu noul titular al contractului de TV de la RCS RDS? Vreau sa ma abonez la Digi si Eurosport 4 K... Si mi-a cerut actul de deces în original și nu îl mai găsesc niciunde. Cum rezolv problema?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebi pe cei din familia ta, unul dintre ei are certificatul de deces.
Daca nu-l gasesti asa poti solicita un duplicat de la starea civila unde s-a inregistrat decesul.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Ioandelasal):

Fără certificatul de deces în original. Nu pot sa ma abonez la posturile TV Digi 4 K si Euro Sport 4K? Asta era intrebarea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Cred ca merge sa faci un contract nou pe numele tau. Probabil ei cer certificatul de deces ca sa faca portarea abonamentului existent pe numele tau, nu un abonament nou.

| JicaContra a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Poti sa dai telefon la gigi si sa intrebi ce acte vor
in general, daca tot platesti in plus, nu vad de ce ar zice nu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Mai reciteste-ti intrebarea, altceva ai intrebat.
Si informeaza-te direct de la sursa, de acolo afli cel mai bun raspuns.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa cauti certificatul original (la rudele apropiate, cine s-a ocupat de inmormantare).
Daca nu-l gasiti, atunci trebuie scos un duplicat de la primarie.

Atentie!
Certificatul original si cel de fotocopie seamana foarte mult, multi lasa originalul in locul copiei la diferite institutii.
Singura diferenta este la stampila si semnatura, care sunt colorate (de obicei albastre) pe exemplarul original.
Exemplarul original se tine separat de copii, impreuna cu toate actele originale a defunctului!

Cand se fac copii, este indicat sa fie scris imediat "copie" pe toate copiile facute, tocmai pentru a evita confuziile!