| Hazard521 a întrebat:

Daca un caine vagabont de la mine din oras m-a muscat de picior, si ma duc la primarie cu dovada de la centrul antirabic unde am facut antirabicul si cu un martor pot obtine o despagubire?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa obtii despagubire fara o hotarare judecatoreasca in acest sens. Si este greu de dovedit ca acel caine, care te-a muscat, este un caine fara stapan, astfel ca sa atraga raspunderea civila a primariei.

| darrio2007 a răspuns:

N-ai bani si umbli pe strazi ca sa te muste cainii? Poate scoti si tu un ban.Nu obtii nimic.

| pufulescu a răspuns (pentru darrio2007):

Hai las-o mai moale cu figuri din astea! Nu plateste impozite statului ca sa fie muscat de caini vagabonzi pe strada si apoi sa isi faca tratament antirabic tot pe banii lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru pufulescu):

Si vrei sa modific eu sistemul? Il cunosti? De tii cu ursul?

| pufulescu a răspuns (pentru darrio2007):

Nu putem modifica nimic, nici tu nici eu, dar putem macar sa ii lasam in pace pe cei care vor si pot sa il modifice! Omul asta in momentul in care da in judecata primaria pentru ca a fost muscat de un caine poate nu obtine multi bani, dar ii arata primarului ca nu suntem toti DOAR o ceata de vite pe care le cumperi cu o mana de fan ( ulei si zahar ) la alegeri!
Lasa-l sa arate jegului de primar ca nu suntem prosti, asta e toata ideea! Si dealtfel legal primaria raspunde de comportamentul asa-zisilor caini comunitari! Fara misto o zic, daca eu te musc pe tine de picior ma salta politia, cainele acela de ce ar trebui sa aiba mai putine obligatii ca mine? Stiu ca nu raspunde in tribunal Grivei, lasa primarul sa raspunda!

| blAster85 a răspuns:

Asta e noua metoda de a castiga un ban "cistite"in Romania?laughing)saracu cainelaughing