| anonim_4396 a întrebat:

Dacă un polițist este singur in mașina și te ia cu radarul are dreptul să îți ia permisul? La o viteza de 107 km/h unde viteza maxima admisă este de 50 km/h cu un permis de mai puțin de un an de vechime
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca-ti poate retine permisul de conducere si apoi sa-ti suspende dreptul de a conduce pe 90 de zile.
Nu are nevoie de martori, proba este radarul.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are voie, chiar este indicat fiindca ai depasit viteza cu 57km peste cea legala.
Permis suspendat imediat pe 90 de zile (3 luni) si amenda grasa!
Felicitari!
Vara asta esti pieton!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ti l ia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Apropos, astazi am vazut un lucru nostim: o soferita incepatoare (avea lacrima pe parbriz) nu a acordat prioritate in intersectie unei masini... de politie (fara semnale pornite) care avea prioritate. La volanul masinii politiei era tot o... femeie tanara.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ramai pieton, e cel mai bine pentru toata lumea.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu are nicio relevanta faptul ca politistul e singur in masina sau ca tu ai mai putin de un an vechime, permisul e pa 3 luni, mai si amenda, si niste puncte si uite asa ai facut-o de oaie (asta daca tu ai comis fapta)

| Denisa0954 a răspuns:

Nu are importanta nici ca e singur in masina, nici ca ai permisul de mai putin de un an. Are tot dreptul...

| badpanda a răspuns:

Ramai 3 luni fara permis. Daca aveai permisul mai mult de un an aveai sanse sa reduci timpul la o luna.

| Dintrebare a răspuns:

Exista o filmare facuta de radar. Asta este proba. Nu stiu exact cum sta treaba daca ai permisul de mai putin de un an vechime. Dar eu am patit asta si dupa 30 de zile am dat examen si am primit permisul desi initial imi fusese suspendat pentru 90 de zile. Sa te interesezi ca poate poti face si tu asa. Si neaparat sa platesti amenda in 48 de ore sau cum scrie pe procesul verbal ca sa primesti reducerea la jumatate din suma