| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca un tip a vrut sa se retraga de la o facultate unde a invatat 2 ani la buget si alege alta facultate in toamna, iar media lui de admitere foarte mare, poate intra la buget? Dar daca are medii mari in anul 2 si 3 la facultatea noua? Mai poate sta la buget? De la prima facultate nu are diploma, ca vrea sa se retraga.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate intra pe loc bugetat, la noua facultate, doar daca achita cheltuielile de scolarizare la facultatea anterioara, conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Adry05 a răspuns:

Nu, 2 ani îi face obligatoriu la taxă indiferent de medie

| Wr3nch a răspuns:

Faci obligat 2 ani la taxa si dupa daca in continuare are medie buna intri si la buget. Sau daca e mai mare taxa la facultatea noua sau vrea el are optiunea de a plati integral cei doi ani la cea veche si poate intra la buget la cea noua din anul 1.

| Frank51 a răspuns:

Prima facultate nu va avea nici-o legatura cu a doua. La a doua facultate va intra in functie de numarul de locuri la buget si taxa, daca are medie mare sunt sanse mai mari sa intre la buget, exact ca si atunci cand a aplicat pentru prima facultate.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Doar ca statul nu deconteaza doua faculatati

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Corect. Va face 2 ani la taxa si 2 ani la buget. Am fost prea concentrat sa ii explic ca nu au legatura intre ele.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poate numai daca isi plateste primii doi ani de la prima facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tip rolling on the floor) ți-ai schimbat sexul?