| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundita!
Dupa pronuntarea divortului in cat timp am dreptul la recurs?
Si daca pot sa fac recurs la alta judecatorie fata de cea care a pronuntat sentinta?
Astept raspunsuri cat mai urgente!

Răspuns Câştigător
| alinutza92r a răspuns:

Termenul este de 15 zile de la data comunicării hotărârii, dar există şi situaţii când termenul este altul decât 15 zile. Recursul se depune la instanţa a cărei hotărâri se atacă sub sancţiunea nulităţii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului de procedura civila, art.619, alin.1 termenul de apel si recurs in materie de divort este de 30 de zile si curge de la comunicarea hotararii. Am impresia ca n-ai primit inca hotararea de divort si de aceea nu stii ca prima cale de atac este apelul si nu recursul. Cererea de apel (ca si cea de recurs) se depune totdeauna la instanta a carei hotarare se ataca, in caz de divort la judecatoria care a pronuntat hotararea, nu se poate depune la alta judecatorie. Judecatoria va trimite cererea, impreuna cu dosarul cauzei, la tribunalul din circumscriptia caruia face parte(Tribunalul judetean ori Bucuresti), care va judeca apelul. Abia dupa terminarea apelului se poate face recurs, impotriva hotararii pronuntate in apel. Numai bine!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ai timp 30 de zile. Cred ca poti merge la o alta judecatorie, de ce nu?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da,am fost amuzanta! M-am inselat(partial). Raspunsul corect este cel al lui @ioandelasal.

| VadTot a răspuns:

Oau ce gen de intrebarehappy sadDar poate se gaseste cineva care sa ti raspunda.Scuza ma dar tu nu ai un avocat cu care sa te consulti?