| cocoshanell a întrebat:

De ce a trebuit Ceausescu impuscat atit de repede si mai mult decit atit chiar in ziua de Craciun? Cum a fost posibil asa ceva? Si totodata ce pedeapsa crede ti ca ar merita politicieni din ziua de azi pentru felul cum a condus Romania pina in ziua de azi? Parca e ceva scris pe undeva precum ca statul ocroteste bla bla Familia si nu mai stiu cum. ce parere aveti? Dar mai mult decit atit am o mare dilema cu toate ca sunt foarte multi romani nemultumiti si chiar chinuiti nu inteleg de suntem atit de pasivi.chiar nu mai are nimeni curajul de asi cere propriele drepturi la o viata decenta nu mai mult. nu ajutoare mocca fara munca.smd.ci pur si simplu dreptul la o viata decenta si respectabila. vreau sa va spun fara sa ma laud ca anul acesta mi am schimbat cred vreo 20 de locuri munca nu am putut accepta sub nici o forma sa fiu insultat jignit asuprit de un amarit care in ziua de azi i se spune p a t r o n. care crede un mic Dumnezeu si are impresia ca el este stapinul tau si poate face ce vrea din tine! nu mi pot explica cum poate atita lume indura atita umilinta si asuprire chiar la noi in tara.deci vreau sa mi explice si mie cineva de ce? suntem atit de lasi atit de fraieri ca sa nu folosesc alt cuvint mai dur si de ce acceptam sa traiam o astfel de viata de 20 si ceva de ani chiar nu se poate altfel chiar nu mai exista oameni cu un caracter foarte puternic? daca in 89 s a putut acum de ce nu se mai poate de ce? de ce o astfel de viata? de ce sa ne chinuim asa in 2010 2011de ce? si totodata pina cind? ca doar o viata avemcryingsunt extrem de trist cind vad ca nimeni nu mai are curajul de spune ceva de a vorbi liber de a ne unii cu totii laolalta...chiar asa. chiar in romania nu se poate trai si altfel.chiar ne am vindut toata tara? ne au spalat creierii ce sa intimplat in acesti 20 de ani? astai libertate? asa ne am dorit sa traim in libertate? daca da eu nu mi doresc o astfel de libertate.asta nu se poate nu mi libertate.este un fel de inchisoare in care ai impresia ca gratiile lipsesc dar totusi cind te simti mai liber te izbesti de niste gratii de fier negre si reci! Romanii merita sa traiasca ceva mai bine suntem un popor naiv un popor ca un copil mic care crede orice i se promite.inca mai credem in promisiuni inca mai avem impresia ca vom trai bine! nu nu vom trai mai bine pentru cei care cred asa ceva se inseala nu vom trai mai bine va veni un 2011 mai nimicitor ca 2010 va fi un 2011 foarte negru cu foarte multe sinucideri crime tilharii si tot asa.eu nu mai pot indura o astfel de viata voi mai puteti?! va simti liberi? va simti respectati la locul de munca? sunte ti multumiti de salariul care il aveti? va pute ti permite stiu si eu o mica vacanta de citeva zile la munte s au mai stiu eu unde pe aici prin tara. sa nu spun prin alte parti ale lumii.Hey alo mai este cineva prin tara asta care sa vada si sa auda cum traieste. parca am fi ca niste roboti programati sa stam asa ca niste statui miscatoare! daca mai este cineva pe aici sa mi dea un semn de viata! si sa mi spuna daca i place viata care o are.

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ai sa razi, chiar am citit toata intrebarea! Legat de Ceausescu, nu stiu sa-ti dau mai multe detalii decat au scris cei de dinaintea mea, ca nu sunt suficient de documentata in domeniu. In schimb, nu prea e in regula ca te-ai flendurat la 20 de locuri de munca, nu-ti convine niciunul si te mai si victimizezi. Incearca ceva platit exclusiv prin comision, ca atunci vei face ce vrei, cand vrei si nimeni nu-ti va spune nimic, daca iti vezi de treaba.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce a fost impuscat Ceausescu este o tema pe care s-au scris multe carti, inclusiv Sfarsitul Ceausestilor, de Grigore Cartianu, pe care o socot o carte foarte buna si ti-o recomand.
Pentru restul intrebarilor consider ca generalizezi prea mult, nu chiar toti ne regasim in descrierea ta. Ce pot sa-ti spun este sa ne amintim vorba poetului: "O lupta-i viata, deci te lupta!". S-auzim si de bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Se pare ca esti foarte suparat, e normal acest lucru, dar cum am putea schimba ceva daca cei care i-am ales, parlamentul Romaniei nu se gandesc la poporul roman si dau legi anti populare. Acestia se gandesc numai cum ar mai putea sa-si rotunjeasca veniturile si ce mai e de furat in tara aceasta. Pe Ceausescu l-au omorat pentru a fi siguri ca drumul celor care urmau la putere nu va fi oprit de securitate si sustinatorii acestuia. Si eu sunt dezamagit si suparat, dar asta e, traim intr-un capitalism in care tara e controlata de fostii comunisti actualii asa zisii capitalisti democrati.

| Hombre a răspuns:

Mda, iti place munca rau de tot, in sfarsit a venit "Mesia"...al muncii.

| Alphawolf a răspuns:

Poti schimba mentalitati? Nu. Nu conducerea este de vina, nu patronii sunt vinovati, ci populatia este vinovata. Conducerea se foloseste de naivitatea si slabiciunea noastra, patronii la fel. Suntem superstitiosi si naivi, credem orice ne toarna... iar pentru asta platim. Unde mai este atata nebunie ca la noi, Oase care fac minuni, persoane care stiu sa ghiceasca viitorul, biserici pe fiecare strada? Suntem sugestionati, sensibilizati si indoctrinati.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu nu citesc tot ce ai scris. e prea mult. Iti explic doar treaba cu Ceausescu. Stii tu. la revolutie se tot tragea aiurea in oameni. Din clipa in care l-au aratat pe Ceausesc impuscat la tv, toate impuscaturile s-au oprit ca prin farmec. Asa ca. era justificata moartea lor. Adica ei nu au dreptul sa moara, dar cei ucisi la Timisoara si arsi la crematoriu puteau sa moara fara nicio vina linistit, asa-i? Ceausescu a facut multe lucruri bune pentru Romania, dar a-l mai regreta acum e o prostie. Au trecut totusi 21 de ani deja... Mai bine am privi inainte decat se ne uitam in trecut. Si da. multi politicieni de azi ar merita impuscati.

| DaDuSH a răspuns:

... mama, ori e copy/paste, ori esti nebun sa scrii atat
oricum bv ca te-ai straduit

| Eu0909 a răspuns:

Are dreptate alphawolf, un popor fara educatie, e foarte usor de manipulat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wouuuuuuuu! totusi cine crezi ca are rabdare sa citeasca atata, mai repede prefer sa raspund la minim 15 intrebari pe TPU decat sa-mi pierd timpul sa citesc atata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa au vrut aia
i-am vazut pe aia care i-a omorat
aia care i-a omorat sunt 2 oameni solizi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25 decembrie 1989 foarte violent
cel mai violent lucru posobil
nu a fost bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicolae ceausescu 1918-1989

Răspuns utilizator avertizat