| Ukaya a întrebat:

De ce citu e inca in functie nu ziceau ca l-au dat afara? care e faza cu ciolos nu el e in locu lui sau ce au facut? cine a urmarit sa imi spuna si mie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Guvernul actual este in functie fiindca inca nu a fost inlocuit de alt guvern.
Ciolos doar a fost desemnat sa formeze un nou guvern. Pentru ca sa intre in functie trebuie sa prezinte in Parlament ministrii si programul de guvernare si sa fie aprobati ministri si programul de catre Parlament, abia dupa aprobare intra in functie.
Pana la data aprobarii actualul guvern functioneaza, dar cu unele atributii limitate, cum ar fi ca nu pot emite OG si OUG.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

A draci nu mai scapam de citu in veci vecilor

Bula
| Bula a răspuns:

Guvernul Citu a fost demis de parlament, dar ramane guvern interimar pana la instalarea unui nou guvern. Un guvern interimar are doar atributii reduse: nu poate emite ordonante cu putere de lege.

Ciolos a fost propus ca prim ministru, dar nu a fost (inca) numit si instalat ca prim ministru.

Discutiile mai continua, tara merge spre rapa.