| anonim_4396 a întrebat:

De ce costa masinile in UK si 700 euro in medie pentru masini de 10 ani ce in Germania costa 2000?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Piata mașinilor sh este restrânsă doar în insula având volanul pe dreapta și de aia

| relian a răspuns:

Probabil ca is permit masini noi, sau stiu si eu un segment mare din populatie isi permite sa ia o masina noua.Ca urmare masinile folosite neavand asa mare cautare au si pretul mic.
Gandeste ca din 10 oameni sa zicem 5 isi permit masini noi.Astia 5 vinde masina folosita cui? Alorlanti 5 care unia din ei ar putea avea deja masina, tot folosita dar are.Deci daca din astia 5 care nusi permit o masina noua sa zic 2 dintre ei nu au, e bataie cine din aia 5 care isi permit masina nou sa isi vand raia.Care lasa la pret mai mult ala o vinde laughing

Cu alte cuvinte in UK nivelul de trai este ceva mai ridicat decat in alta parte, masina fiind deja considerata ceva necesar, e ca si mancarea, trebuie sa maninci, asa si masina fiecare trebuie sa aiba masina.

| anonimg a răspuns:

În Europa doar Anglia are mașini cu volan pe dreapta.
Schimbarea volanului in partea stanga costă aproximativ 1000 €, și în curând în țara noastră va fi obligatorie schimbarea volanului. Englezii vor fi nevoiți să le vândă mai ieftin; altfel străinii nu le vor mai putea cumpăra.

| SkyPilot a răspuns:

Un motiv ar fi ca masinile din UK nu prea merg in Europa de Est, deci pot fi folosite in principiu doar in UK. Din Germania putem aduce in Europa de Est toate gioarsele.
Un alt motiv ar putea fi (dar nu stiu sigur) costul de a mentine in circulatie o masina veche. Sunt anumite cerinte care trebuie satisfacute (poluarea fiind doar unul); s-ar putea ca in UK sa coste mult mai mult decat in Germania sa aduci masina la standardele curente.

| P3d1a a răspuns:

Mai multe motive.

Daca ai un job in UK iti poti permite cu usurinta o masina din 2018 prin leasing. Un BMW seria 2 fabricat in 2018, asta fiind o optiune mai scumpa, spre exemplu te-ar costa 300 de lire pe luna. Daca lucrezi 50 de ore pe saptamana, cu salariu minim, castigi aproape 1500 lire pe luna.

Avand in vedere ca masinile din UK sunt cu volan pe partea dreapta, cei ce nu locuiest in UK nu au un interes in ele.

Deci singuri posibili cumparatori sunt cei din UK. Din nou, majoritatea celor din UK deja isi permit cu usurinta masini noi asa ca cele second hand, mai ales vechi de 10-20 de ani sunt cautate fie pentru piese, fie de studenti ce doresc prima masina, fie de persoane ce nu sunt interesate in a petrece mult timp in UK, deci nu vor datorii.

Concluzia: Cererea este mica asa ca pretul lor ajunge la costul partilor, chiar daca functioneaza perfect.

| P3d1a a răspuns (pentru P3d1a):

Inca o chestie am uitat sa spun. Preturile pentru masinile din 2018 pornesc de la 150 de lire pe luna. Masinile din 2012~2015 sunt toate in jur de 100~200 de lire pe luna. Cu un salariu minim e foarte simplu sa iti cumperi o astfel de masina.