| AlexDorinel a întrebat:

De ce nu se interzic becurile incandescente si halogene peste tot în lume? Ledurile au avansat foarte mult și chiar dacă-s mai scumpe, avantajele pe termen lung sunt uriașe.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De ce s-ar interzice? Fiecare cumpara de care doreste, de ex pe mine ma avantajeaza cele incandescente ca lumina aia e pentru mine cea mai odihnitoare.
Cine vrea cu leduri, sa ia din alea.

| AndreiIonut24 a răspuns:

Cu toate ca tehnologia este foarte evolutata in timpurile noastre, sa stii ca sunt mai mult de 80% din oameni care inca nu au acces la tehnologie. Daca stam sa ne gandim putin sunt orase in Romania in care tehnologia a stat pe loc de mai bine de 30 de ani. Sunt sate unde se vine odata la 10 ani cu bec-uri iar oamenii inca folosesc lumanari pe post de lumina pentru ca nu exista electricitate.
Si daca tot tot vorbim de becurile vechi, ai fi surprins sa aflii ca un bec cu halogen este in esenta mai rezistent decat unul cu led.
Cel mai vechi bec care este aprins si acum are peste 120 de ani de cand este aprins non-stop in SUA, ai aici un link sa-l vezi live: https://www.centennialbulb.org/cam.htm

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu! :)

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiIonut24 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Durata medie de viata a unui bec LED este de 15.000 ore in cazul unuia mai ieftin de buget pe care si-l permite tot omu' cum s-ar spune, iar a unui bec LED mai scump, este undeva la 30.000 ore.
Daca facem un calcul simplu, un an = aproximativ 9000 ore...depinde si de conditia de utilizare si cat timp e folosit.

Răspuns utilizator avertizat