| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce o persoana din UK (roman stabilit acolo de mai bine de 5 ani) ar veni sa isi schimbe buletinul in Romania? Asta inseamna ca nu are cetatenie engleza? Si daca nu are, inseamna ca trebuie sa primeasca semnatura de la domiciliul unde a locuit ultima oara in RO?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa 10 ani poate sa ceara cetatenia britanica. Pana atunci depinde de documentele romanesti - plastic de taiat salam si castraveti sau pasaportul sfant

suntserios
| suntserios a răspuns:

A avea rezidenta intr-o tara e o treaba, cetatenia e alta treaba, Poti locui si 40 ani in UK, daca nu ai aplicat pentru cetatenie tot roman esti si tot statul roman iti elibereaza documente

| doctorandus a răspuns:

Poate cere pasaport de CRDS prin consulat/ambasada.

| sopranaCadaverica explică (pentru doctorandus):

Ce e pasaportul CRDS?

| doctorandus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.

| doctorandus a răspuns:

Dap, sa nu faci prostia sa iei un strain in spatiu.

| Wr3nch a răspuns:

Daca domiciliul e proprietatea lui nu. Daca nu e al lui da, trebuie sa semneze cineva ca il ia in spatiu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Plus ca cetatenia nu e asa usor de obtinut, si poate nu vrea sa o ia.