| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta poti deveni judecator?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta la care poti ajunge judecator depinde de varsta la care incepi facultatea de drept. Daca totul merge bine si in continuare ai nevoie de 7 ani spre a ajunge judecator definitiv (4 ani facultatea, 2 ani INM si 1 an stagiul).

| VladimirPutin a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tu stii ce spui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VladimirPutin):

Sigur ca stiu, am fost jurist.
Daca nu ma crezi citeste L.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata.

| Andreea280900 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa sune rautacios dar chiar sunt curioasa. Deci poti deveni judecator " cu acte in regula" dupa 7 ani ( 4 de facultate + 2 IMN si 1 stagiu) mai repede decat doctor? ( care e 6 ani facultatea si vreo 5 rezidentiatul)
Multumesc anticipat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea280900):

Sigur ca poti, daca nu ma crezi citeste L.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata.

| raniagrg1818 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna, tocmai ce am citit si probabil mi s-au amestecat informatiile. Cred ca am citit ca dupa cei 2 ani de IMN urmeaza inca 2 de perfectionare. Gresesc cumva? Te rog, am vazut ca stii, ma poti lamuri?

| Ioandelasal a răspuns (pentru raniagrg1818):

In prezent L.303/2004 a fost inlocuita de L.303/2022, privind statutul judecatorilor si procurorilor.
Conform acesteia cursurile la INM sunt de 3 ani iar stagiul este de 1 an.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă iei imediat după absolvirea Facultății de Drept la Magistratură, poți ajunge cel mai devreme și la 24-25 de ani!
Pa, pa.

| lullaby23 a răspuns:

40-45 parca

| Makingston a răspuns:

Nu este o limita de varsta atat timp cand indepliniesti conditiile astea:
onform legii, poate fi numit judecator (in mod analog, procuror) cel ce indeplineste urmatoarele conditii
a) este numai cetatean roman cu domiciliul in Romania si are capacitatea de exercitiu al drepturilor;
b) este licentiat in drept sau drept economic-administrativ, are stagiul cerut de lege pentru functia in care urmeaza sa fie numit si dovedeste o pregatire profesionala corespunzatoare;
c) nu are antecedente penale si se bucura de o buna reputatie;
d) cunoaste limba romana;
e) este apt, din punct de vedere medical, pentru exercitarea functiei;
f) a absolvit Institutul National al Magistraturii sau a promovat concursul ori examenul de admitere in magistratura, organizat potrivit regulamentului aprobat de Ministrul Justitiei.