Întrebare recomandată | operatorit a întrebat:

Deduceri PFA fara activitate la sediu.

Pot deduce lucruri: mobila, gresie, faianta... daca am un PFA fara activitate la sediu?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi prin deduceri?
Daca vrei sa treci pe cheltuielile PFA acele materiale o poti face numai daca servesc la activitatea ca PFA, respectiv la obtinerea de venituri.
Daca le folosesti pentru tine personal si nu aduc venituri atunci nu le poti contabiliza legal.

| darrio2007 a răspuns:

Ce intelegi prin faptul ca nu ai activitate? Este suspendata activitatea firmei? Ioandelasal ti-a dat un raspuns folositor.Acelasi ti l-as fi dat si eu.

| mixxjim a răspuns:

Daca nu ai activitate la sediu nu merg deduse, ce sediu mobilezi/amenajezi daca nu ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ex. Daca ai activitate de comert in piata, targ, oboare etc... - PFA, la sediu de domiciliu ( adresa ) acasa poti trece pe cheltuieli cu contract de comodat niste cheltuieli de functionare, organizare,... un spatiu, o cam. nu tot apt

| gigite a răspuns:

De ex. Daca ai activitate de comert in piata, targ, oboare etc... - PFA, la sediu de domiciliu ( adresa ) acasa poti trece pe cheltuieli cu contract de comodat niste cheltuieli de functionare, organizare,... un spatiu, o cam. nu tot apt!

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Esti PFA operator I.T!?

| c0ton a răspuns:

Ce sunt deducirile?

| omide a răspuns:

De ce nu
in cel mai rau caz faci si tu rost de un contract de inchiriere pentru un spatiu si nu trebuie sa-l declari pct de lucru

| Andr3y007 a răspuns:

Trebuie sa ai activitate

| MiSSyoUNow a răspuns:

Daca le folosesti doar pentru tine si ele nu aduc profit, nu le vei putea contabiliza pe cale legala!