| Sergiu2k12 a întrebat:

Despre ce este vorba in cartea codul penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o carte cu titlul Codul penal? De cine este scrisa?
Daca te referi la Codul penal al Romaniei atunci acesta contine reguli aplicabile tuturor faptelor penale (in partea generala) iar in partea speciala sunt prevazute faptele ce constituie infractiuni si pedepsele aplicabile.

2 răspunsuri:
| IssabellaLoLa a răspuns:

Codul penal cuprinde toate faptele care costituie infractiuni, adica incalcarea legii precum si pedepsele aferente acestora

funda?:*:*

| RazvanRo22 a răspuns:

Despre Codul Penal roman.
Legislatia romaniei. Pe scurt este vorba despre articole din legea Romaniei.