| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Din curiozitate, ca sa poti sa iti schimbi Numele legal, ai nevoie de Bani? si daca da, de cati?

Răspuns Câştigător
| EmaSara a răspuns:

Pentru fericirea de a purta un nou nume va trebui să scoateţi din buzunar 400 de lei - taxa pentru aviz percepută de Direcţia Judeţeană de Stare Civilă din Consiliul Judeţean. Sumă la care se adaugă 15 lei pentru noul certificat de naştere şi 15 lei pentru noul certificatul de căsătorie, în funcţie de caz, dacă actele se eliberează în trei zile. Pentru regimul de urgenţă, noile certificate costă, fiecare, câte 38 de lei. Cât priveşte durata procedurii, aceasta este de două luni şi jumătate – trei luni. FUNDITA?

7 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Bani? da! pentru timbru fiscal(2lei) pentru copii xerox, etc.
in total, vreo 50 de lei.

| ALGator a răspuns:

Substantivele comune nu se scriu cu majuscula.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru ALGator):

Ce are de a face asta cu schimbarea de Nume?

| ALGator a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Au in comun curiozitatea.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru ALGator):

Ce curiozitate? in privinta Numelui?

| EmaSara a răspuns:

Pentru fericirea de a purta un nou nume va trebui să scoateţi din buzunar 400 de lei - taxa pentru aviz percepută de Direcţia Judeţeană de Stare Civilă din Consiliul Judeţean. Sumă la care se adaugă 15 lei pentru noul certificat de naştere şi 15 lei pentru noul certificatul de căsătorie, în funcţie de caz, dacă actele se eliberează în trei zile. Pentru regimul de urgenţă, noile certificate costă, fiecare, câte 38 de lei. Cât priveşte durata procedurii, aceasta este de două luni şi jumătate – trei luni. Fundita?