| Nume6 a întrebat:

Din moment ce ai plecat de mult timp de la un furnizor de energie electrica dar fara sa închei contractul in prealabil, doar ai trecut la alt furnizor imediat, mai are dreptul primul furnizor sa iti trimită facturi abuzive după atâta timp?

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Vechiul furnizor stie (a fost anuntat) ca ai trecut la noul furnizor dar probabil ca ai uitat sa platesti ceva facturi la vechiul. Daca iti trimite facturi lunare (si nu restante) inseamna ca-i greseala lor, ii instiintezi si stai linistit ca daca sunt prosti n-au decat sa te dea in judecata. Le poti cere si daune (lipsa serviciu, daune morale, bani de avocat, etc).

| darrio2007 a răspuns:

Facturile nu sunt abuzive. Greseala este a ta, ca nu ai reziliat contractul cu fostul furnizor.

| Nume6 explică (pentru darrio2007):

In situatia asta cam pare

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am fost in situație in urma cu 3-4 ani. Este adevărat ca pe lângă contractul încheiat cu noul furnizor am semnat si o notificare care este prevăzută la punctul 3 si care a fost comunicata de către Electrica la Enel. Am fost multi oameni, si poate s-a oferit funcționară sa ke trimită pe toate odată la Enel sau chiar așa se procedează.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Noul furnizor anunța fostul furnizor ca ești in evidenta lui.

| Nume6 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asta zic si eu aici nu esti ca la telefon sa faci cate contracte vrei ei stiu bine unde am trecut

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Nume6):

Dar la noul furnizor ai trecut fara contract?

| Nume6 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ee naiba, cu contract păi cine te primeste fără

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atunci stai liniștită. Nu e ca la serviciu sa îți depui lichidarea cu preaviz.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Il doare in papuci pe noul furnizor de tine.
Va plati ca fraierul, facturile de la ambii furnizori.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru darrio2007):

Am fost in situație eu si inca câțiva oameni din sat. Am trecut de da Electrica la Enel. Si ne-am dus la Electrica sa întrebam ce sa facem ca sa revenim la Electrica. A făcut un contract nou si ne-a spus ca nu ne interesează restul. Se vor ocupa ei. Si am rezolvat.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok. Eu raman la vechiul furnizor. Sa nu-mi para rau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca poate daca nu ai comunicat dorinta de incetare a contractului in niciun fel (telefonic, verbal, scris )

| Nume6 explică (pentru anonim_4396):

Aveau la dispozitie 3 ani sa trimita, asa spune legea.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se comunica incetarea contractului de catre client. Comunicarea se face intre firme. Eu am trecut de la Electrica la DIGI si n-am facut altceva decat sa trimit actele la DIGI, dar mi-am platit ultimele facturi la zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Atunci nu stiu bine.
A thousand apologies.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nume6):

Ce sa trimita in 3 ani? Tu stii ce inseamna un contract? Ca pari total pe dinafara.

| Nume6 explică (pentru darrio2007):

Citeste in pana mea legislatia o datorie de bani care nu a fost ceruta in 3 ani de zile e total expirată si nu mai au voie sa te hărţuiască

| darrio2007 a răspuns (pentru Nume6):

Citeste tu in pana mea, daca ai o datorie neachitata, intri pe lista datornicilor si se inmulteste in timp. Arata-mi legea ca sa te cred.

| Nume6 explică (pentru darrio2007):

Intelege ca indiferent daca ai incheiat sau nu vechiul contract, atata timp cat a trecut mult timp nu au ce sa mai faca