| ahlrh a întrebat:

Discriminare?

Salutare, aș dori să vă cer ajutorul pentru următoarea problemă pe care am structurat-o astfel:
Ce s-a întâmplat?
În repetate rânduri, mi s-a întâmplat să îmi fie suspendat contul pe aplicația Grindr pe motive aberante și discriminatorii din partea reprezentanților aplicației Grindr. Aceștia mă lămuresc de fiecare dată prin email, la solicitarea mea, că au recurs la acest gest deoarece au observat că mă implic în subiecte și activități care implică consumul de substanțe interzise prin lege, fie că prestez servicii sexuale contracost și că, mai nou, mă angajez în acțiuni care intrigă la ură și violență, fapte pe care le contest tocmai pentru că nu mă simt înțeles și îndreptățit. În continuare, Grindr LLC își motivează actul discriminatoriu pe baza politicii de utilizare, prin menționarea unui enunț prin care își rezervă dreptul de a suspenda pe oricine și sub orice formă, dacă a fost clasificat ca fiind un utilizator rău intenționat.
Plecând de la premiza că există o ușoară dependență față de serviciile Grindr, astfel cum întâlnim dependența față de Facebook, Youtube etc, în mod normal orice persoană ar gândi într-o situație similară să renunțe la serviciile dumnealor sau să își creeze un cont nou, de altfel. Problema este că, sunt sigur că nu mă încadrez în nicio categorie încât să fiu blocat, de trei ori. O întrebare directă nu am să vă adresez, însă vă rog să înțelegeți că mă simt neîndreptățit și caut dreptate, fără a ști exact încotro să mă îndrept...

Unde am fost discriminat?
Am fost discriminat pe aplicația mobilă și platforma de socializare pentru homosexuali „Grindr", unde m-am lovit de ignoranța celor de la support.

Din ce cauză consider că aș fi fost discriminat?
Ar putea fi ipoteza în care mai mulți utilizatori rău inteționați mă blochează din diferite motive (o atitudine absolut normală în această comunitate, din păcate) și totodată au tăria de a folosi butonul de raportare, pe care îl denumesc adesea „butonul urii", unde ajung filtrat de către moderatorii de la Grindr care fie iau decizii fără rațiune sau, varianta dumnealor în care chiar ceea ce ei au declarat prin email, că mă ocup de lucruri ilegale. Aș menționa faptul că obișnuiesc să vorbesc doar în limba română, de unde cred că pleacă acest comportament care în prezent mă afectează, din partea Grindr.

Vă mulțumesc anticipat, scopul acestui text este de a primi suport din partea persoanelor care au trecut printr-o astfel de situație sau pentru a lua legătura cu oamenii care știu ce aș putea face în acest caz, nefericit. Poate că unii dintre cei care ați ajuns până aici, vă amuzați despre conjunctura homosexual vs Grindr, sau nu considerați că am încadrat corect situația, fie... totuși vă apreciez timpul acordat și vă invit să răspundeți la această întrebare numai dacă veți trata subiectul cu seriozitate.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce mi ai dat nefolositor?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu putem sa fim drepti in cazul asta, fiindca nu cunoastem Regulamentul de folosire al acelui site/forum si nici nu stim exact, ce anume ai facut tu (doar ce ne spui tu aici), care au condus la blocarea contului tau de utilizator de 3 ori.
Din pacate, daca au facut-o este pentru ca ai incalcat regulamentul lor, pe care ar trebui sa-l citesti cu foarte mare atentie si sa-l respecti, ca-n fond, tu esti un musafir pe website-ul lor, nu propietarul Grindr.
Atitudinea ta mi se pare un pic aroganta si nefondata, odata ce ei ti-au spus ce ai incalcat din regulament, dar tu continui sa incalci regulamentul lor.
Din pacate, cand esti nemultumit de ceva, nu mai stai pe acel forum/website, ci-l parasesti, mutandu-te unde-ti convine, ca nu te forteaza nimeni sa stai acolo, daca nu esti dispus sa le respecti regulile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Singura problemă este că nu am făcut nimic din ceea ce aceștia ar spune, nu am avut un comportament deviant, nu am făcut prostituție, așa cum aceștia își motivează decizia, precum trafic de droguri și acte de violență.
Dacă atitudinea mea este arogantă înseamnă că nu ai înțeles nimic. Noapte bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa-ti spun, dar se pare ca nici macar nu esti constient de actiunile la care ai participat si care au condus la sanctionarea ta.
Cand esti acuzat de asa ceva, nu cred ca minte nimeni:
"....au observat că mă implic în subiecte și activități care implică consumul de substanțe interzise prin lege, fie că prestez servicii sexuale contracost și că, mai nou, mă angajez în acțiuni care intrigă la ură și violență..."
Dupa cum spuneam, va trebuii sa avem acces si la articolele scrise de tine, ca sa putem judeca drept, actiunile tale si sanctiunile lor, ca sa-ti dam dreptate.
Tind sa cred ca nu te-au sactionat pe nedrept, deci, adevarul este undeva la mijloc, si ca vrei sau nu, va trebuii a accepti "sentinta" lor, sa respecti cu strictete regulamentul lor, ori sa parasesti acel site.

PS Buna ziua, la mine! happy
Ca-i deja ora pranzului 11. 50am -Australia time.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamnă și domnișoară dragă, sper că realizați că sunt niște acuzații grave pe care le contest, așa cum am mai spus. Cum puteți să tindeți să credeți tocmai ceea ce m-a determinat să merg mai departe cu acest caz? Nu caut să îmi dea cineva dreptate, decât înțelegere și cel mai probabil o îndrumare juridică.
Vă înțeleg totuși suspiciunea și am să încerc să vă mai lămuresc despre funcționarea aplicației.

În primul rând este o aplicație care este destinată adulților, peste 18 ani, platformă de socializare, pentru persoanele gay, trans, bisexuale ș.a.m.d. La fel ca multe altele, aceasta promovează mai mult sau mai puțin, transparent sau nu, dating-ul, sexul și într-un spectru mai larg, socializarea între bărbați homosexuali (LGBT). Nu este nimic ieșit din comun să trimiți în mesaje private, la cererea interlocutorului, fotografii nud, astfel spus, asta face aplicația. Totuși, nu puteți pune o poză nud la poza de profil, nu puteți să înjurați utilizatorii, să instigați la ură, să promovați acte ilegale, mai pe scurt, aplicația se dorește a fi o „societate" civilizată (numai că nu este totul roz nici pentru aceștia).
Din nefericire, Anastasia, Grindr nu are un feed precum Facebook sau Instagram. Este mai mult o aplicație de mesagerie, cu profil, în care puteți completa diverse lucruri despre dumnevoastră, cum ar fi: poziția sexuală, statusul HIV, preferințe și lucruri despre dumnevoastră, cam atât. Nu cred că face sens să vă arăt mesajele întrucât sunt confidențiale, însă dacă nu aș avea contul suspendat, adică inaccesibil, în fața unei instanțe aș arăta tot ce este nevoie și dacă este posibil.

Opinia mea despre practicile Grindr este că sunt deplasați, discriminatorii și neîntelegători, ignoranți, în contextul în care deși am mai trimis un nud (nudurile nu sunt contra politicilor de utilizare Grindr decât în spațiul public, adică la profil), asta nu mă face lucrător sexual. Fiind o aplicație de socializare, cu siguranță cineva a introdus în chat vreun nume al substanțelor interzise prin lege și probabil că am am clarificat rapid această temă și am lăsat-o uitării, însă acuzațiile dumnealor nu se limitează doar la o simplă conversație, care se mai leagă și de principiile libertății de exprimare. Nu este comunism?
Alte exemple nu mai zic, este un subiect sensibil pentru cineva care nu cunoaște mediul, Anastasia!
Scuzele mele, eu mă pusesem să dorm atunci?
Toate cele bune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce ai de facut, este sa respecti regulile acelei platforme ori sa pleci de pe ea, daca nu-ti convin regulile lor.
Eu una, nu vad nici o discriminare aici, doar un om incaptanat, care refuza sa respecte niste reguli.
Ti-as recomanda sa renunti la site-urile pornografice si sa incerci sa-ti gasesti un partner/partnera cu care sa traiesti o viata reala si fericita, sa traiesti si sa experimentezi la maxim fericirea si implinirea nu doar sufleteasca ci si trupeasca.
Inca ceva: nu sunt rasista si nici homofoba. Am lucrat impreuna cu gay si lesbiene si am ramas in termeni buni. Sunt oameni ca si noi, doar ca au alta orientare sexuala, ceea ce nu ma deranjeaza pe mine, atata vreme cat nu ma implica in viata lor intima si de obicei nu o fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stați liniștită, succes în a deveni utilizatorul anului pe TPU. Ați clarificat ce fel de persoană sunteți contra faptului că nu sunteți nicidecum rasistă sau homofobă, trăind visul marital, fără internet. happy Nu știți despre ce vorbiți, în ciuda înțelepciunii vârstei dumneavoastră, vă respect gândurile și părerile, doar că unele aspecte nu vă privesc și poate nu ar trebui să vă deranjați atât de tare în subiecte atât de diversificate încât, acestea, vă ies din câmpul perceptiv și nu puteți accepta un eventual adevăr. În continuare, ar trebui să vă angajați în conversații unde credeți real că sunteți utilă ci nu doar să vă limitați, doamnă judecător, la o sentință eronată. În orice caz, aici am încercat să abordez tema problemei ci nicidecum ceea ce ați exclamat dumnevoastră, inutil.
Vă doresc toate cele bune și sper să nu ne mai vedem niciodată! big grin Lucrurile pe care le spuneți despre mine, le spuneți despre dumnevoastră la fel de bine. Nu aștept niciun alt răspuns, Anastasia, iubiți-vă soțul și nu mai discutați cu prostituatele de 23 de ani pe internet. Serios! Ce faceți cu timpul dumneavoastră? Puteți mai bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce priveste subiectul tau deschis aici, poti duce cazul in instanta, dar pregateste -te sa pierzi, pentru ca nu esti constient de faptul ca ai incalcat un regulament, nu odata ci de 3 ori.
Adminii aia sunt acoperiti de Regulament si Politica companiei, avand garantat castig de cauza.
Chestia cu discriminarea mi se pare o gogorita inventata de tine, ca sa te razbuni de frustrare.
Dar ma rog, fiecare pasare piere pe limba ei.

| ahlrh explică (pentru Violleta2022):

Rest in peace as well as the bird.
Ați încheiat să vă mai descrieți? Mulțumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Si ca sa-ti raspund direct la intrebara ta:

NU, nu este discriminare, doar incalcarea regulamentului de folosire a unui website!

| JicaContra a răspuns:

Da-i in judecata!

| oz_1736 a răspuns:

Am pus pe Facebook o poza cu un copil dezbracat la mare si mi-a fost blocat contul pentru pornografie infantila. Sunt legi si reguli. Intentia ta a fost una care in alt capat poate fi interpretata altfel

| ahlrh explică (pentru oz_1736):

Da... tot ce este posibil, dar din moment ce au atitudinea asta de „nu ne pasă, avem dreptul de a te da afară" este lejer forțată și clar nu toți avem drepturi egale. happy Cineva trebuie sesizat, poate le merge prea bine. Am închis ochii de multe ori fiindcă nu am știut ce mi se întâmplă. Acum îmi este clar.

Răspuns utilizator avertizat