| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Duplicatul dupa certificatul de nastere este o simpla copie exacta/dublura facuta dupa originalul detinut deja in primarie, nu? Daca sa zicem ca ti-a fost trecut cu vederea unul din diacriticele numelui la transcriere, asta nu inseamna ca de acum incolo ve-i figura in baza de data asa, nu? Dar daca adaugi tu personal diacriticul pe duplicat? Ar avea ceva, din moment ce tu figurezi peste tot cu diacritice doar ca ofiterul de la starea civila a uitat sa-l mazgaleasca si pe ala pe pagina? Buletin, certificatul vechi, acte casa, cerere eliberare duplicat, semnatura, tot ceea ce tine de nume e cu diacritic, numai ca functionarul care a completat certificatul a fost neatent si n-a mai adaugat acel diacritic.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o simpla copie, tocmai de aceea nici nu se numeste copie.
Este o replica exacta a certificatului de nastere ce se elibereaza actual, respectiv un formular tipizat, completat cu datele tale, exact cum a fost vechiul certificat si are aceeasi valoare juridica.
Am vazut c-ai rezolvat situatia, n-are rost acum sa-ti mai faci probleme.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la emitent si ceri CORECTARE EROARE MATERIALA.
Ei sunt OBLIGATI sa elibereze TOATE actele oficiale cu DIACRITICE.
In caz contrar vei putea avea probleme cu recunoasterea identitatii tale (care poate fi dureros si la buzunar, mai ales daca trebuie sa rezolvi probleme in instanta, proprietati etc.

Bula
| Bula a răspuns:

N-ai voie sa faci modificari in acte publice!
EI trebuie sa corecteze, eliberand un exemplar tiparit corect, semnat si stampilat.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuia sa-l verifici atent, pe loc.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Bula):

Eu unul i-am facut cerere, semnat, predat originalul deteriorat si copie dupa buletin( chiar i-am recitat si numele complet al parintilor), iar totul era cu "Ș" de la "Șerban"... nu Serban cum mi-a fost trecut in certificat :/

Bula
| Bula a răspuns:

Daca deja e corectat, atunci lasa-l asa.
Daca cineva pune intrebari, spune ca s-a corectat acolo, dar nu cunosti persoana. happy

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi înapoi și cere duplicat corectat