| StefanE2019 a întrebat:

E un vecin de sta la câteva etaje mai jos și a pornit acum vreo 30 min un aer condiționat care face zgomot foarte puternic, chiar și dacă închid geamul tot se aud vibrațiile produse de ventilatorul de la el... E ca și când ar da cu bormașina la 11 jumate noaptea. Am 14 ani jumate, sa sun la poliție sau să mă duc la el sa bat la ușă?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de reclamatie esti bine sa vorbesti cu el, eventual sa vorbiti mai multi vecini pe care ii deranjeaza si poate isi repara instalatia.
Daca nu se rezolva il puteti reclama pentru tulburarea linistii publice si poate fi amendat, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai 14 ani. Nu ai si un tată? happy
Sună-i la interfon si explica-le că e deranjant, ori să meargă unul dintre părinți (nu tu) si să-i roage frumos să oprească zgomotul in noapte. Dacă se tot repetă și se gândeste doar la "binele" lui, atunci poți suna si la politia locala si-i rogi să intervină ei Le spui că i-ati rugat si voi, dar refuză să păstreze linistea.

| Frank51 a răspuns:

Dacă se aude la tine în casă, imaginează-ți cât de tare se aude la el în casă. Eu mă întreb, de ce ar sta cineva cu gălăgie în casă, decât dacă nu este obligat să facă asta din cauza inconfortului produs de căldură, ceea ce la mine personal ar fi o chestie de empatie față de el. Dacă are un aparat mai vechi, și face zgomot foarte mare, toți vecinii vor fi deranjați, și se vor sesiza mai mulți, va primii amendă și va înceta să folosească acel aparat.

| dinaprilie a răspuns:

Daca crezi ca e safe vecinul mergi sa ii spui. Aditional poti face o reclamatie la politie. In maxim 30 de zile sunt obligati sa iti raspunda.

| StefanE2019 explică (pentru dinaprilie):

Păi și trebuie să am o dovadă sau ceva? Am doar o filmare dar nu cred că ajută.
Legat de safe/unsafe, s-a mai întâmplat o dată acum câteva luni iar tata zice că au fost recalcitranți.

| dinaprilie a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu iti trebuie dovada. Tu in reclamatie descri "nemultumirea" ta. Ei sunt obligati sa vina sa o constate. Da, pot sa vina si aerul conditionat sa nu mearga DAR pot sa-i ceara vecinului sa-l porneasca in momentul respectiv ca sa "auza" si ei cu urechile lor, daca vor. E greu in zilele noastre cu noi, cu ei, cu aparatura cu mm...

| floresdemayo a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu trebuie să faci reclamatie in scris...
Dacă stii că au fost recalcitranti, si proprietarii nu pot intelege cu vorba bună, atunci, cand se repetă, suni la 112 si soliciti să trimită pe cineva de la politie, care sa constate ce gălăgie răzbate pana la apartamentul vostru.
Un echipaj (de obicei, format din doi politisti locali, din cartier) va sosi in 10-15 min si va constata adevărul
Vor lua legatura cu ei, iar daca nu deschid ușa, vor fi avertizati in scris, vor fi chemati la secție etc.

Tie nu iti vor deconspira numele, le vor spune doar că există reclamatii impotriva lor.

La urma urmei, vecinii astia ai vostri, puteau aerisi casa, fiindca noaptea e răcoare. Ori, puteau dormi cu geamul deschis...
Doar că unii sunt bătuti in cap, se gandesc doar la binele personal. Nu si la cei care trebuie să-i suporte.

| SingleForOne a răspuns:

Vorbești cu dânsul politicos și serios, și încerci să ajungi la o concluzie; spune-le părinților; încerci să vorbești și cu ceilalți vecini dacă sunt deranjați, și dacă sunt, faci o reclamație la poliție spunând că deranjează pe toată lumea. Ai 14 ani, nu cred că te va lua poliția în considerare, dar succes.

| StefanE2019 explică:

Update* l-a oprit, dar dacă mai face așa iar as vrea sa știu cum să actionez, va rog! Mulțumesc