| Stelian2015 a întrebat:

Este lege sa fie facuta verificarea periodica la gaz in apartament și centrala termica o data la 2 ani?
am aflat ca sunt persoane care nu sunt obliogate sa o faca si care sunt acestea?
si chiar e obligatoriu să ne instalam aparat de detectat gazul sa aflam daca avem scurgeri de gaz, nu stiu daca am spus denumirea buna.

aseara a fost un nene batran de la o firma autorizata sa verifice gazul si cea deranjat pe noi e ca a venit sa descopere daca avem scurgeri de gaz cu o solutie de curatat gemurile care facea spuma. laughing el folosea metode din epoca de piatra nu ceva modern. a fost alti angajati de la gaz si in alti ani dar ei aveau detector de gaz nu veneau cu carpaceli.
intreb pe cei care stiu. a procedat corect ca mie chiar nu mi place! daca ii ziceam zicea ca asa e corect ca si solutia lui face treaba ca si detectorul de gaz. adica frate vii la mine dupa ce dau bani fara echipamentu necesar?
si tot el imi spune ca e lege sa imi pun detector de gaz la apartament ca cica asa e legea. in conditiile in care nici el nu are ca persoana autorizata. adica sunt obligat sa pun eu si familia mea singurul si primul din bloc ca prostu?
ce pot sa fac? parintii nu sunt acasa sunt in Spania.
azi vine după bani.ce sa-i zic? ce sfatuiti sa fac? rog sfaturi. daca afla parintii mai ca fac scandal ca am acceptat metode primitive. dar ce puteam sa fac? era nevoie de verificare. sa-i zic "iesi nene ca nu ai echipament!" asa trebuia sa ii spun lui?
cum a plecat el de la mine si eu nu stiu daca am scurgeri de gaz? vrea doar banii si atat. tot in interesul lui.
nici macar spuma nu a pus fiindca a gasit motiv ca nu are spatiu suficient si nu vede. robinetul de gaz e in spatele dulapului cu vedere de 7-10 cm. dar cauta motive. de ani de zile e asa dar altii veneau cu detector lung, ei verificau si tevile de gaz (colturile), de sus de pe perete dar tataie de ieri nu a facut nimic nimic.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acel "tataie" este meserias batran, cu experienta.
Cu nici 10 ani inainte, gazul se verifica (si se verifica si acum) cu solutie apoasa de sapun (sau asemanator). Daca exista si ceea mai mica scapare la imbinaturi, se formeaza un bulb (transparent de sapun) care se umfla ca un balon, semnalizand scaparea de gaz.

De a lungul tevilor nu apar asemenea fisuri periculşoase, doar dupa zeci de ani, dar imbinarile surubate sunt expuse miscarilor si uscarii etansarilor si pot scapa gazul. La o scapare mai pronuntata exista pericolul exploziei, ceea ce trebuie evitata prin verificari periodice! Acesta este motivul pentru care verificarile sunt OBLIGATORII.

Este mai comoda verificarea "cu aparat", dar este mai nesigura daca aerul se misca chiar si un pic (gazul se imprastie si ajunge putin la aparat). Verificarea cu apa si sapun indica si cea mai mica scapare, chiar daca bate vantul.

Imi pare foarte rau de tine, ca n-ai invatat jocurile traditionale ale copilariei, printre care si facutul balonaselor de sapun. Se dizolva sapun intr-un pahar cu apa calda, dupa care se sufla in amestec cu un pai (de suc). Se formeaza balonase de sapun care se pot zbura in aer. Eu faceam chiar si baloane de jumat de metru si le lasam sa zboare de la balcon (trebuie multe exersari facute).

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Bula):

Erai maestru in bule, de aici si username-ul?

| Freya1 a răspuns:

Omu ala are o responsabilitate si in niste fise el da cu subsemnatu si raspunde petru ce iti face acolo nu ar fi nebun sa iti spuna ceva ce nu iti face bine ca sa se joace cu viata cuiva ca raspunde petru asta deci e bine ce face si are dreptate.

| Stelian2015 explică (pentru Freya1):

Tocmai ca a dat actele si factura si a plecat fara sa faca nici o verificare la gaz. banii singurii l-au interesat si il doare la ceafa daca explodeaza in urma lui. nimic nimic nu a facut.

| Stelian2015 explică (pentru Stelian2015):

Nici solutie de spalat geamurile care o purta dupa el nu s-a deranjat sa puna. prea mult efort pentru un mos ca el.

| Freya1 a răspuns (pentru Stelian2015):

Cu solutia aia de geamuri cum zici a facut verificarea si detector pentru gaze eu stiu ca e obligatoriu

| Stelian2015 explică (pentru Freya1):

Pai am zis ca nu a folosit nici detector nici solutie.
solutie avea dar nu a folosit nici chiar atat.
nu a verificat nimic. era plictisit si obosit.

| Bula a răspuns (pentru Stelian2015):

Daca ai factura in mana, poti depune reclamatie la compania de gaze.
Ei vor mai trimite inca o echipa si vor verifica din nou.
Daca vor constata ca n-ai scurgere de gaz, atunci vei plati doua verificari.
Daca insa se va gasi scurgere, atunci "mosului" i se poate chiar si retrage autorizatia de functionare, respectiv factura lui se va anula si nu va mai putea incasa de la tine.