| Ss74jfv a întrebat:

Este PSD un partid pro european sau pro rusia?

Și care considerați ca e cel mai pro european partid din Romania?

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

AUR + independentii care au avortat din el, sunt singurii pro-rusi aproape oficiali din politica romaneasca.
PSD nu prea poate fi acuzat de legaturi cu rusia, desi e un partid care se orienteaza dupa prajitura. Daca un 'cap' PSD ar primi oferta buna din partea rusilor, ar accepta-o. Dar de obicei fac doar intelegeri care pot ramane silentioase; o intelegere cu rusii nu prea poate fi mascata.

| Dismally a răspuns:

Este pro european. Pro Rusia era doar Sosoanca, a fost in aur, acum nu stiu daca e independenta sau si-a facut alt partid.

| Brizbriz a răspuns:

Nu am auzit de partide pro Rusia in Romania
se cearta ei la multe, dar la asta, nu
chiar daca sunt neo-comuisti

| Brizbriz a răspuns:

"acum 9 ore | mi25 a răspuns (pentru Ss74jfv):
Pun cateva intrebari:
1. Care partid era la conducerea tarii cand Roania a fost invitata sa intre in NATO?
2. Ce partid era la conducerea tarii cand Romania a aderat oficial la NATO?
3. Care partid era la conducerea tarii in perioada in care s-au purtat negocierile de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana?

Ai dreptate, USR este ce-l mai european, deoarece a vrut sa dea pe gratis europenilor si nu numai, toate bogatiile tarii."

tipul ma ignora, TOCMAI D'AIA

care lider de partid s-a dus in Republica Moldova si le-a zis ca Romania nu are nici o pretentie la unire

care lider de partid si partid L-AU DEPORTAT ABUZIV pe Regele Mihai cand a vrut sa vina in tara dupa revolutie, lucru la care avea dreptul FUNDAMENTAL, ca fiind nascut in tara asta si cu cetatenie romana, la care nu a renuntat niciodata

care lider UCIGAS de partid a adus minierii in Bucuresti, de mai multe ori, pentru ca partidul lui nu era in stare sa accepte PROTESTE DEMCRATICE

NATO?!? NATO AU NEVOIE DISPERATA DE NOI, mult mai mult decat avem noi de ei

UE?!? UE AU NEVOIE DISPERATA DE NOI, mult mai mult decat avem noi de ei, iar la "negociere" "Romania" a facut concesii mult mai mult mari decat alte tari, concesii care puteau fi ***NEGOCIATE*** mult mai mult in favoartea noastra daca aveam la putere un lider care nu era pus pe furt

si ambele au nevoie, din cauza pozitiei geografice, a portului intre Dunare si Marea Neagra, samd (geopolitic, economic si militar)

deci, lasa-o balta, tu nu alegi sa vezi jumatatea plina a paharului, alegi sa vezi cei 1.2mm, de mila si de sila, plini de pe fundul paharului si sa ignori cu desavarsire restul care e gol

| RxTx a răspuns:

Nu e bine să vorbim politică aici pe site-ul acesta!

| 1234568807 a răspuns (pentru RxTx):

Da, ne controleaza marcel ciolanu

| 1234Nichita1234 a răspuns:

Cel mai pro european partid in Romania mi se pare ca e usr, problema e ca usr nu funtioneaza pe ideea unei Romanii in UE, ci pe ideea UE in Romania. Sunt globalisti, iar perspectiva lor de patrie nu exista, acestia raportandu-se numai la Bruxelles. Nationalismul a devenit motiv de defaimare. Psd nu e pro european nici pro rusia, este pro ei insisi, nu urmaresc o doctrina de stanga. La fel cum nici pnl nu urmareste o doctrina de dreapta. Pnl si Psd isi urmaresc propriile interese, dovada fiind alianta recent formata care nu ar fi trebuit sa se intample niciodata(un partid de dreapta sa se alieze cu unul de stanga, dovada ca sunt mana in mana si mereu a fost, nu-i nimic nou). Filozofia politica e moarta in Romania. UDMR este un partid din punctul meu de vedere ilegal, care sustine autonomia tinutului secuiesc si lucreaza cu scopuri separatiste, fiind in stransa legatura cu guvernul din Ungaria. AUR nu e de extrema dreapta(nici nu ar fi destul de competent sa fie un astfel de partid chiar daca ar vrea), e doar plin de idioti care s-au inconjurat in jurul unui idiot care pune in discutie niste probleme competente dar are un rationament si o atitudine de nivelul semintelor in fata blocului, nu ale unui politician. In concluzie nu exista nicio doctrina politica in Romania, de stanga, de dreapta, centru, sus, jos, in cerc sau mai stiu eu ce. Toti lucreaza spre propriul lor interes, iar cei care nu lucreaza in propriul lor interes lucreaza in interesul altor tari.
(usr-ue, aur-moscova(cica acum nu cred asa de mult), udmr(Ungaria/tinutul secuiesc))

| Ss74jfv explică (pentru 1234Nichita1234):

PSD-e format din fosti securiști și îl au pe Iliescu presedinte de onoare deci clar au legături cu rusii.
PNL- și ei au destui traseisti din PSD și PDL dar sunt mai pro europeni decât PSD.
USR- ei sunt cei mai pro europeni, și erau destul de curați dpdv penal dar incep și ei sa aibă probleme cu justiția.
UDMR-se ocupa cu ruperea Ardealului de România și sunt slugile lui Viktor Orban care e calul troian al Moscovei în Europa.
-AUR -astea s cei mai pro rusi. Au legături prea mari cu BOR, promovează narativul rusesc

| 1234Nichita1234 a răspuns (pentru Ss74jfv):

PSD este intr-adevar format din fosti securisti, dar oricum 90% din politicieni au fost fosti membri de partid in regimul comunist, si as vrea sa lamurim niste chestii cu rusia. Psd nu cred ca a avut legaturi atat de multe cu rusii, in asa fel incat sa spui ca e pro rusia sau ca a fost pro rusia. Daca tinem minte ceausescu a tinut o politica de izolare politica si departare de urss, astfel incat la revolutie lucrurile au fost influentate din interior nu din exterior. Probabil kgb u a influentat politica si pozitia lui iliescu doar in legatura cu republica moldova, obligandu l oarecum pe iliescu sa nu se gandeasca la unire dupa revolutie pentra ca rusii sa mentina controlul asupra basarabiei. Psd nu are legaturi cu rusia pentru ca nici partidul comunist, cel din care s-a tras psd, nu a avut legaturi cu rusia in perioada 1970-1989. Psd e e pe principiul noi cu noi fara voi, nu sunt de acord ca psd are legaturi cu rusia, cu aur da sunt de acord.

| mi25 a răspuns (pentru Ss74jfv):

Pun cateva intrebari:
1. Care partid era la conducerea tarii cand Roania a fost invitata sa intre in NATO?
2. Ce partid era la conducerea tarii cand Romania a aderat oficial la NATO?
3. Care partid era la conducerea tarii in perioada in care s-au purtat negocierile de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana?

Ai dreptate, USR este ce-l mai european, deoarece a vrut sa dea pe gratis europenilor si nu numai, toate bogatiile tarii.

| Ss74jfv explică (pentru mi25):

Pari un fan PSD. Habar n ai câte cacaturi au făcut când erau la guvernare. Iliescu-Nastase au fost niște jegosi. România era mult mai sus dacă PSD nu ar fi fost la butoane din 1990 pana astăzi. Măcar uite te în ce zone se votează PSD și ce gândire au votanții PSD și ai sa vezi ca e un jeg de partid.

USR e un partid relativ nou care a făcut performante destul de bune în 8 luni de guvernare.

| Ss74jfv explică (pentru mi25):

De vândut a vândut iliescu in 1990-1996 tot, da n ai tu habar.

| mi25 a răspuns (pentru Ss74jfv):

Cea mai neagra istorie recenta a Romaniei a fost in perioada 1995-2000. Oare cine a fost la guvernare?
Nu, nu sunt PSD-ist. Urmaresc politica arar. Televizorul din camera mea functioneaza doar 4-5 ore pe saptamana.
USR este un partid format din persoane pe care le respecti pentru faptul ca nu stiu nimic. Stii ce a zis conationalul nostru: "Teoria ca teoria, dar praftica te omoara"
Singurul lucru pentru care ii apreciez pe usr-isti este cea privind biserica si drepturile minoritatilor sexuale. Si nu fac parte din ultima categorie, sunt casatorit si am copii.
Cat priveste performantele la guvernare "sa o lasam jos ca macane". Chiar nu stii ce au facut in domeniul medical? Doar numai cei care nu vor, nu vad marile greseli pe care le-au facut. Apoi cum au fost negociate problemele cu UE? Sa lasi batranii (pensionarii) sa moara de foame inseamna performante?
Ai un caracter infect! Sa consideri oamenii de rand: tarani, muncitori ca jeguri, doar un exaltat psihic poate sa o faca.