| Alexinho007 a întrebat:

Romania poate sa fie atacata de Rusia? De ce ar ataca Rusia Romania?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Rusii nu se vor baga in tarile unde nu sunt comunitati rusesti importante. Romania nu are astfel de comunitati, deci nu suntem in pericol. Un pericol ar putea aparea doar in cazul in care Romania se uneste cu Moldova.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rusia ca si SUA sunt tari puternice care-si baga nasul unde au interese. Ideea este ca pe unde a ocupat rusia au murit milioane de oameni. Pe unde intra SUA mor mai putini. Acuma SUA n-are interes in Romania dar este obligata de umbrela NATO sa ne apere. Rusia vrea sa arate ca este foarte mare si sa indeparteze pericolul UE de la granite.

| 2Low a răspuns:

Momentan nu.
Noi stam momentan sub "aripa calda" a NATO.
Daca ar fi dupa Rusia ne-ar rade de pe fata pamantului in secunda 2.
Avem noroc sa zicem cu NATO.
Rusia, dupa cum stim din istorie, a fost si este o tara insetata dupa teritorii.Deci este o tara expansionista.

| Scorpiel a răspuns:

Da poate fi atacata. Nu vad nici un motiv pentru care ar face Rusia asa ceva, mai ales ca suntem si membri NATO...