| Decim123 a întrebat:

Este vreo lege in care spune ca daca nu las o persoana sa stea langa mine pot sa folosesc autoapararea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o prevedere legala in acest sens, in schimb exista o infractiune numita lovire sau alte violente, de care te-ai face tu vinovat.
Nu exista legitima aparare (autoaparare) daca nu esti atacat, conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului."

| johnnny123 a răspuns:

Da, există legea care spune să nu ai voie să lovești oameni care nu ți-au făcut nimic.

Tu înțelegi ce înseamnă "autoapărare"? Înseamnă că te aperi de cineva care te-a atacat și ți-a pus în pericol integritatea corporală, nu înseamnă că poți lovi oameni doar pentru că s-au așezat lângă tine în autobuz, în parc sau în orice alt loc public.

| sofisis a răspuns:

Autoapararea se foloseste atunci cand esti atacat. Nu inteleg la ce te referi. Intrebi daca poti fi violent cu o persoana pentru ca vrea sa stea langa tine? Sau nu ai lasat pe cineva sa stea langa tine si a devenit agresiv?

| Decim123 explică (pentru sofisis):

De exemplu stiu ca o persoana are un comportament mai agresiv, si il avertizez sa se indeparteze de mine, iar persoana respectiva nu doreste si chiar se apropie de mine am voie sa folosesc autoapararea?