| Cosmin635 a întrebat:

Eu sunt nascut pe 27 decembrie.
Pe 6 ianuarie am sala.
Pot sa ma duc pe 15 decembrie sa schimb buletinul?

3 răspunsuri:
| AnielAn a răspuns:

Nu te poți duce mai repede. Și eu am fost mai repede și nu m-au lăsat. În schimb te poți duce după. Eu știu ca termenul e de 15 zile așa ca nu trebuie sa Îți faci griji. Dacă vrei sa fi mai documentat poți da un telefon la evidenta populației a orasului / comunei respective și Îți vor spune.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge, preschimbarea cartii de identitate se poate face cu pana la maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii actualei carti de identitate, conform art.19, alin.(3) din OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

| Bizon95 a răspuns (pentru AnielAn):

Ioandelasal ti-a dat litera legii
SI EU STIAM CA TREBUIE SA TE DUCI INAINTE, NU DUPA

daca te duci dupa pot sa iti dea o amenda de sa nu te vezi pentru ca practic NU ai cu ce te legitima pe strada

iar daca ce ai scris tu e chiar pe bune (ma putin indoiesc) atunci militienii aia NU aveau chef de treaba, si ai putea sa le faci reclamatie pentru necunoasterea legilor intr-un job in care e OBLIGATORIU sa le cunoasca, iar daca ti-ar fi dat amenda atunci chiar te-ai chinui sa le faci reclamatie! (crede-ma, chiar pot sa iti dea amenda din cauza asta)