| Adrian_Tita_1957 a întrebat:

Fiul meu a decedat in 2007. In 2009, in urma taxei de succesiune am obtinut certificat de mostenitor pentru un autoturism care a apartinut fiului meu. Intrebarea mea este daca pot folosi acest autoturism fara sa il inmatriculez pe numele meu (taxa de inmatriculare foarte mare in raport cu starea actuala a autoturismului). Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l poti folosi fara sa-l inmatriculezi pe numele tau.
Si nu trebuie sa platesti timbrul de mediu, masinile dobandite prin mostenire sunt scutite de plata acestuia, daca mostenirea s-a facut in 2 ani de la deces, conform OUG 9/2013, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
  e)dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"

| Adrian_Tita_1957 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! mai pot face ceva sa pot folosi autoturismul in cazul in care au trecut cei doi ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrian_Tita_1957):

Sper ca ai inteles bine raspunsul meu. Nu este vorba de trecerea a peste 2 ani de la dobandirea prin mostenire ci este vorba de faptul ca procedura succesorala sa fi fost facuta si sa obtinut certificatul de mostenitor in cel mult 2 ani de la deces. Fiindca n-ai pus datele exacte (ziua si luna) ale decesului si cea trecuta pe certificatul de mostenitor nu pot sa-mi dau seama daca s-a depasit sau nu termenul de 2 ani.