| gago a întrebat:

Funda

Buna TPU, as vrea sa stiu si eu ce inseamna inchisoare cu executare? dupa ce isi termina anii de inchisoare il omoara?

funda

Răspuns Câştigător
| m2704 a răspuns:

Pedeapsa cu executare este pedeapsa care este obligat sa o faca.De exemplu daca primeste 5 ani cu executare este obligat sa faca 5 ani de inchisoare, fara executare ar avea dreptul sa iasa mai repede pe diferite motive cum ar fi buna purtare. Funda te rog.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este inchisoare cu suspendare si inchisoare cu executare.
Cu suspendare nu faci puscarie. Ti se va face un dosar penal si acuzatia (nr de ani de inchisoare) va ramane acolo, dar tu esti liber. In cazul in care comiti alta fapta, vei merge la inchisoare sa executi pedeapsa anterioara (pe langa ce ti se mai da atunci, daca e ceva grav).
Cu executare inseamna ca pedeapsa pe care o primesti (numarul de ani de puscarie) ii vei petrece in puscarie. Adica vei executa pedeapsa.
Nu te executa nimeni pe tine.
La noi in tara nici nu este legal asa ceva.
Sper ca am putut sa-ti fiu de folos.

| trăncănici a răspuns:

Condamnare cu executare-adică îşi va ispăşi pedeapsa în cadrul unui penitenciar. Există şi condamnare cu suspendare-adică condamnare doar pe hîrtie, apoi liber.

| Monster08 a răspuns:

Inchisoare cu executare inseamna ca isi executa sentinta. Adica daca judecatorul il condamna la 3 ani, va sta in inchisoare, asta inseamna cu executare. Iar de exemplu 3 ani cu suspendare inculpatul va sta in libertate, dar daca comite o infractiune va fi arestat.
Funda? big grin