| 22anirolF a întrebat:

Hei, am o întrebare legată de drepturile cumpărătorului, dacă e cineva mai bine informat, va rog dați share. Eu am rămas fără încărcător pentru telefon, am fost azi cu o prietena sa-și ia ceva din mall și am văzut un magazin din ăla gen insula cu microUSB. Eram super disperata, cu telefonul descărcat de doua zile și am luat de acolo. Avea 1m și era 39 lei. După am avut nevoie de ceva la Ikea și întâmplător am văzut și acolo microUSB, de 1.5 m, la 20 RON. Am mers să returnez primul, nici nu îl desfăcusem, nici nu ma atinsesem de el, aveam bon, tot. Dar acolo nu mi-a mai fost primit, că nu se poate face retur dacă funcționează, că nu merge pe "nu-mi mai place", "am găsit în altă parte mai ieftin", deci atâta timp cât funcționează ei nu îl iau înapoi. Cumva au și ei dreptatea lor, dar am o prietena care tot insistă că am dreptul să returnez, că ea a mai făcut așa, dar ea e mult mai tupeistă, mie mi-a fost și cam rușine să mă duc undeva sa mă plâng că "dincolo era mai ieftin", până la urmă nimeni nu m-a obligat să iau din f-ing mall, deci da laughing acum cer aici o a treia (4a, 5a) părere. Am acest drept? Trebuia sa mi-l ia înapoi? Ce ziceți?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Magazinul fizic nu este obligat sa reprimeasca produsul si sa-ti restituie banii, o fac doar daca vor si nimeni nu-i poate obliga la aceasta.
Doar magazinele online sunt obligate.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Dacă vânzătorul nu vrea, poți să suni la protecția consumatorului, de preferat în fața magazinului.

| 22anirolF explică (pentru GopnikulBogdan):

Deci practic e obligată să îmi accepte și să îmi dea banii înapoi? Asta mă interesează

| suntserios a răspuns (pentru 22anirolF):

Nu e obligat.

Doar in comertul online se accepta retur fara nicio oligatie.
Achizitia din magazine fizice, cum ai facut tu, presupune ca poti face returul doar in conditii speciale si anume cand produs e neconform sau are defecte. Vanazatorul din magazin fizic nu e obligat de lege sa primeasca produsul inapoi doar pentru ca te ai razgandit.

gasesti detalii in

Ordonanţa nr. 9/2016 pentru modificarea şi completarea Legii nr.
449/2003 privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate acestora