Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei..Sunt minora si sunt insarcinata. Tatal copilului are peste 20 de ani (deci major). Am inteles ca asta e o problema si nu inteleg despre ce e vorba! Va rog sa imi explicati?!
A doua problema este faptul ca am la medicul meu de familie (si asistenta ei) si una din ele a spus cuiva ca eu sunt insarcinata, iar eu nu vreau sa fac "propaganda" cu sarcina mea! Eu am dreptul sa le cer lor sa isi tina gura? Si daca ele continua "barfa" nu imi sunt incalcate mie niste drepturi? va rog mult sa imi raspundeti la aceste 2 intrebari!

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Sub tutela părințiilor, da.
Medicul ar trebui să aibă grijă, este strict confidențial.

Acum nu mai ai ce face, vorba este răspândită! Oricum în timp se afla, nu-ți mai face griji!

Tot respectul că ai grijă de copil, sper ca tatăl să-ți fie alături.
Sarcină ușoară!

| asuldinmaneca a răspuns (pentru h3r):

Multumesc.da am un iubit minunat happy

| h3r a răspuns (pentru asuldinmaneca):

Mulțumesc.

Mă bucur pe de-oparte că el îți este alături!
Sper să aveți grijă de relația voastră și de viitorul bebe!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect: ce varsta ai avut la data cand ai ramas insarcinata, respectiv sub sau peste 15 ani. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| asuldinmaneca a răspuns (pentru Ioandelasal):

In doua luni voi fi majora happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru asuldinmaneca):

Atunci nu este absolut nici o problema legala.
Sigur ca pentru o mama o sa fie problemele normale, la nastere si apoi la cresterea copilului. Sper ca tatal il va recunoaste si va contribui la cresterea lui, poate va veti casatori. Sa fii sanatoasa si la fel si copilul, asta este important, restul se rezolva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cred ca parintii tai iti sunt alauturi.in mod normal medicul ar trebui sa pastreze secretul de confidentialitate.E una din datoriile unui medic.Ai tot dreptul sa ceri asta.Ai sprijinul tatalui copilului, parintilor ambelor parti.
Mai sunt cazuri de adolescente minore insarcinate cu iubiti majori. Daca parintii tai nu il reclama, pe tatal coplilului tau, nu vad unde ar fi problema.Dar s-ar putea ca Protectia Copilului sa se autosesizeze.

| Anca16188 a răspuns:

1. Pai e o mare problema! Pentru ca tatal poate face multi ani de puscarie (corupere de minori)

2.Da ai acest drept! Tu ai viata ta intima, nimeni nu iti poate dezvalui "secretele". Le spui frumos ca nu vrei sa se afle mai departe.

| annastrumf a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dc nu te-ai protejat? si da medici trebuie sasi tina gura oarecum poti avorta cryingdaca esti minora un copil este ceva frumos dar nu cand etsi minora macar 20 sa fi avut