| ioanamaria15t a întrebat:

Hei TPU, am luat permisul si il am de 17 zile, ceea ce vreau eu sa stiu este daca pot conduce in afara țării cu el, de exemplu in Germania, unii mi-au spus ca nu pot conduce daca nu a trecut 1 an sa am experienta, altii imi spun ca pot conduce deoarece permisul este valabil, dar nu stiu ce este bine, nu cunosc legile de aici, cineva care cunoaste ma poate ajuta? Rog seriozitate! Multumesc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti conduce respectand legile in vigoare din Germania. Dar pana acolo mai ai de trecut si prin alte tari. Verifica legislatia tarilor respective referitor la incepatori.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de lesgilatiile tarilor prin care treci.
dar, cu o exprinta de doar 17 zile, nu te sfatuiesc sa sofezi decat pe langa casa, nicium pe drumuri internationale, pentru ca nu ai inca refleze de sofer si nici experienta, iar in coditille actual de vreme, chiare ste indicat sa lasi doar pe cei cu vechime mare sa sofeze, nu sa-ti pui viata in pericol, nici a ta, nici a eclor din trafic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti conduce, atat timp cat stii si respecti restrictiile pentru incepatori din tara in care esti... daca aceste restrictii exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu doar ca n-ai voie sa conduci pe autostrazi, in primul an. Atat. In rest poti sa conduci afara dar nu pe autostrada. daca te duci in Germania. Tre sa mergi la permise la ei. Sau il trimiti prin posta la ei, exista un formular. ei il primesc si il trimit in Romania, si iti da permis european. cand te duci in ro, il dai pe ala, il trimit inapoi in Germania, si iti iei permisul inapoi.

| LordEgo a răspuns:

In Romania nu stiu exact cum e. Eu locuiesc in Austria si am facut aici permisul si am voie sa conduc si in afara Austriei. Dar din cate stiu in perioada de incepator in Romania nu ai voie sa conduci afara.