| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problema și as vrea sa știu dacă știți voi, anul trecut mi-am făcut un împrumut la o bancă cu buletinul expirat și până în ziua de astăzi nu mi-am făcut buletinul, trebuie sa mi-l fac, se poate întâmpla ceva?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Anul trecut si in acest an, pana in data de 6 iunie inclusiv, nu era nici o problema, fiindca valabilitatea cartii de identitate expirate pe timpul starii de alerta a fost prelungita pana la incetarea acesteia si inca 90 de zile dupa incetare, asa ca CI era inca valabila, asa cum am spus pana in 6 iunie 2022 inclusiv.
Daca nu depui repede actele pentru preschimbare poti fi amendat, de asemenea vei avea probleme cand CI iti va fi necesara pentru obtinerea altor acte, cumparare de imobil sau masina, la angajarea in munca, etc, sunt destule situatii in care se cere un act de identitate valabil.

| Ganys a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar dacă mi.am făcut buletinul și nu am declarat la acea bancă că mi.am schimbat buletinul ( că am făcut o cerere că într-o lună să.i dau buletinul făcut ) asta s-a întâmplat. acum un an, se poate întâmpla ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ganys):

Nu se intampla nimic, cartea de identitate (ca nu stiu daca ai vazut un buletin de identitate) se poate preschimba dar datele tale personale nu se schimba.
Sigur ca era corect si bine sa depui la banca o copie a noii carti de identitate, nu atat pentru imprumut ci mai mult pentru contul tau.

| anonimuIl a răspuns (pentru Ganys):

Poți să și rupi buletinul că creditul tot îl vei plăti.
NU scapi de bancă și să nu mai dai creditul că aveai buletin expirat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să nu mai fii servit la bancă sau în altă parte, unde se cere buletinul.

| Ganys a răspuns (pentru sadrian46):

Și acea bancă îmi poate face ceva cu cod penal?

| anonimuIl a răspuns (pentru Ganys):

Sau credeai că păcălești banca și iei credit cu buletin expirat și gata - nu mai dai nici un ban înapoi?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ganys):

Absolut nu. O să vrei ceva de la ei la ghișeu. Vor spune să mergi să îți faci buletin nou.