| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

mereu am avut multe nedumeriri si suspiciuni legate de biblioteca secreta a vaticanului!

papa spune ca nu ar nimic de ascuns si biblioteca este ceva personal! de aia nu permite accesul nimanui!

dar de ce nu exista nici o poza din interiorul biblioteci? Si cum naiba e intinsa biblioteca pe 20 sau 30 de km? WTF? intreg vaticanul nu are atat...
e foarte ciudat. acolo exista mii si mi de documente care cica sunt private! dar de ce nu permite sa filmeze cuiva sa arate ca nu are nimic de ascuns? si pana la urma biblioteca aia extrem de imensa e in subteran... cum s-a construit o incapere atat de vasta in subteran avand in vedere ca e de acum vreo 300 de ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare stat are dreptul sa limiteze accesul la documentele pe care le detine, sa le faca publice sau sa le tina secrete.
Este adevarat ca nu vad motive intemeiate pentru care nu sunt facute publice toate documentele detinute de Vatican, macar dupa o perioada rezonabila.
Pe de alta parte nu toate documentele (in acceptia cea mai larga) detinute de Vatican sunt secrete, multe au fost facute publice sau unii cercetatori au avut acces la ele.

| doctorandus a răspuns:

Vaticanul are arhiva de stat, care e altceva decat biblioteca. Vaticanul nu are biblioteca secreta.

| Pavel_Andrei_Vladut_1990 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu ar fi accesul public dar poate ca sunt date care nu ar trebui sa fie aflate