| Butterfly07 a întrebat:

Hey. Stie cineva daca poti fii pedepsit in vreun fel in daca nu platesti chiria pe o luna? Mentionez ca nu exista nicun contract incheiat cu proprietarul sau vreo dovada de plata a chiriei. Se poate sa pleci pur si simplu si sa scapi basma curata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi pedepsit penal sau contraventional dar poti fi dat in judecata de proprietar si obligat la plata chiriei restante. Ca ai fost chirias se poate dovedi si cu martori, in schimb este greu de dovedit ca ai platit sau nu chiria.
Daca nu ai avut contract ma indoiesc ca proprietarul o sa te dea in judecata pentru chiria pe o luna, neincheind contract si neplatind impozitul pe chirie el se face vinovat de evaziune fiscala.
Pe de alta parte ar trebui sa platesti chiria, ai beneficiat de locuinta si nu este legal si nici moral sa nu platesti.

| Butterfly07 explică (pentru Ioandelasal):

Mda, nu este moral nici din partea lor sa ma constranga sa platesc chiria pe o luna intreaga, din moment ce am stat mai putin de 12 zile. Tot anul am platit, iar acum la final, nu au redus deloc din suma. Macar atata obraz...ar trebui sa stie ca studentii nu au bani nici de paine.

| Butterfly07 explică (pentru Ioandelasal):

Thanks anyway! happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Butterfly07):

Daca ai stat doar 12 zile plateste pentru aceasta perioada.