| donnita a întrebat:

Hristos a Inviat!
O prietena din strainatate mi-a trimis o imputernicire facuta la ambasada pentru a-i putea schimba buletinul. Intrebarea mea este :oare se poate acest lucru si daca da ce acte mi-ar mai trebui de la ea. Poze mi-a trimis cu stampila ambasadei pe ele.

Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Este valabila procura speciala emisa de Oficiul Consular Roman din tara respectiva cu pozele stampilate. Daca nu ai toate documentele se elibereaza si o carte provizorie de identitate, cu o perioada de valabiliutate de maxim un an de zile.

| nicky a răspuns:

Nu cred ca vei putea sa-l faci tu, pozele se fac atunci cand depui actele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună și Adevărat a Înviat.
Răspunsul este NU.
Numai titularul are această obligație și drept.
Pentru a putea intra în posesia buletinului ai nevoie de următoarele acte: contractul casei sau de spațiu, certificatul de naștere, certificatul de căsătorie sau hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă (acolo unde este cazul), o cere tip care se completează pe loc, fotografiile se fac la eliberări buletine (nu în altă parte), o taxă care nu este mai mare de 10 ron și timbru fiscal.
Deci titularul trebuie să vină.
Singura excepție este doar dacă are o împuternicire prin notariat, legalizată de a ridica buletinul pe bază de semnătură și asta numai în cazuri excepționale!
Împuternicirea pe care o ai este lovită de nulitate absolută.
Pentru mai multe informații mergi la Poliție, serviciul evidența populației.
Mult succes.
Pa, pa.

| haladita2307 a răspuns:

Daca tia trimis imputernicire poti sai faci buletinul idee este k nu e de ajuns trebuie contractul casei pe care se va face buletinul, certificatul de nastere si niste timbre.