| AjutorDeLaMinePentruTine a întrebat:

Http://bemiromania.shopmania.biz/......ed-7452909
Trebuie permis sau doar casca? Scrie acolo ca este pentru adolescenti intre 14-18 ani!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de permis de conducere de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la probele teoretica si practica.

| AjutorDeLaMinePentruTine explică (pentru Ioandelasal):

Vad ca mi-ai raspuns la toate intrebarile doar tu laughing Dar frate de ce scrie ca este bun pentru adolescenti intre 14 si 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AjutorDeLaMinePentruTine):

Nu stiu de ce scrie asta, poate se refera la alte tari si nu la Romania.

| AjutorDeLaMinePentruTine explică (pentru Ioandelasal):

Auzi? Daca acel camp are balariile cat un sfert din metru, are gen niste dare din astea de masina dar ft vechi si acel drum unde este in dreapta camp si stanga camp, dar apare pe google maps se pune ca drum public? Sa mor de am stiut cum sa formulez altfel rolling on the floor cam incurcaleala dar pnm intelegi tu rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru AjutorDeLaMinePentruTine):

Daca apare pe google maps cel mai probabil e drum public

| Ioandelasal a răspuns (pentru AjutorDeLaMinePentruTine):

Daca nu este semnalizat ca NU ESTE DRUM PUBLIC atunci este DRUM PUBLIC.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| AjutorDeLaMinePentruTine explică (pentru Ioandelasal):

Faza e ca acolo nu se mai merge nici cu bicicleta de balarii