| ziPp0 a întrebat:

Imi poate spune cineva obligatiile copilului?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește și aici: http://www.suntmamica.ro/Drepturile-si-obligatiile-copilului.html
Pa, pa.

| Shane_1763 a răspuns:

Interesanta intrebare asta, eu cred ca nu se numesc intocmai Obligatii ci mai degraba responsabilitati. As spune ca ar trebui sa i se explice ce inseamna cuvantul "respect" cu tot ceea ce se subintelege sau deriva din acest cuvand, fiind o Obligatie.
Pe net zice altfel.
(Drepturile) si obligatiile copilului
Art. 19 (1) In vederea asigurarii unei educatii si ingrijiri corespunzatoare, copilul are obligatia sa coopereze cu parintii sau reprezentantii sai legali, precum si cu persoana fizica sau juridical in ingrijirea careia se afla;

(2) Copilul are obligatia sa-si indeplineasca responsabilitatile educationale potrivit abilitatilor sale;

(3) Copilul are obligatia de a duce un mod de viata in conformitate cu normele de convietuire sociala;

(4) In baza prezentei legi, regulamentele persoanelor juridice care desfasoara activitati de protectie a copilului vor specifica regulile pentru exercitarea drepturilor si indeplinirea obligatiilor de catre copii, in conformitate cu varsta, sanatatea si gradul de maturitate al acestora;

(5) Aceste regulamente vor fi expuse intr-un loc vizibil astfel incat sa permita accesul copiilor si informarea lor adecvata.

Temele pentru acasa nu sunt numai responsabilitatea copilului...
Bineinteles ca acest lucru nu presupune, nici pe departe, un transfer al sarcinilor. Astfel incat pentru nimic in lume nu-i vei face tu compunerea, exercitiile la matematica sau plansa la desen.

Insa poti sa-i fii in preajma ori de cate ori are nevoie de tine, raspunzandu-i la intrebari, dandu-i sugestii si monitorizandu-i, astfel, progresele facute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da; orice copil are ca obligatie suprema sa asculte, in sensul de a respecta, tot ceeace ii cer parintii; este vorba de o obligatie similara cu obligatia respectarii Constitutiei de catre cetatenii unei tari. Toate celelalte obligatii ale unui copil sunt stabilite de catre parinti asa cum legile unei tari se stabilesc de catre Parlament in baza si cu respectarea Constitutiei care este legea suprema a tarii.

| Elenuca3567 a răspuns:

Sa invete. Dar asta e de fapt un drept. Copii nu au "obligatii", au doar drepturi. tongue

| ziPp0 explică:

Multumesc

| Anisoara_Sandu_1974 a răspuns:

Sa nu supere parintii!