| Wolfgang99 a întrebat:

Era in jurul orei 19 cand eu si cu un prieten ne aflăm într-un parc public gol si aveam la noi 1 energizant si o bere la la 0.75, la vedere ambele, berea era aproape gata.Au venit 3 agenți si ne au cerut buletinele, eu unul nu l am avut la mine.Am dat ambii numele si adresa,nu am semnat nimic,proces verbal deloc, nici cnp ul nu l au notat.Ne au spus că în ziua următoare să ne prezentam la secție la ora 14.Ar trebui să mi fac griji, daca nu ma prezint e vreo sansa la amenda sau o vizită la domiciliu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că nu are. Dacă era ceva grav, vă făceau proces verbal de amendă pe loc. Ei erau o prarulă stradală care supraveghea ordinea publică. În perioada când au fost ei atunci de serviciu au colectat poate astfel zeci de nume și adrese. Cu ele, dacă sunt foarte conștiinicioși complectează o bază de date când sosesc la serviciu. Dacă nu, rămân în carnețelul lor. Și asta este important, căci dacă ve prind de mai multe ori că încălcați legea vor decide să ia măsuri. Dar așa să îți inchipui că la terminarea turei pe srăzi ei au trebuit să facă raportări la infracțiuni mult mai serioase din acea zi, seară, decât o sticlă de bere băută pe stradă, și probabil nu vor avea timp să se ocupe de voi.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a consuma bauturi alcoolice in parc constituie contraventie, prevazuta de L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
23) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări şi aeroporturi, de stat şi private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spaţii special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentaţie publică şi turism, cum sunt: restaurante, baruri şi discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârşire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;"
De asemenea si neprezentarea la sectie constituie contraventie, citez:
"31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Fiecare dintre cele 2 contraventii se sanctioneaza cu amenda de la 100 lei la 500 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Prezentati-va la sectie cum vi s-a spus. Nu ti-ar place sa te trezesti cu ei la usa.

| Wolfgang99 explică (pentru darrio2007):

Pentru a-mi întocmi un proces verbal nu trebuie sa fie niste dovezi totusi care contestă faptul că asa a fost?

| darrio2007 a răspuns (pentru Wolfgang99):

V-au luat adresele si numele. Ce mai vrei altceva? Posibil sa va cheme la sectie pentru a va da un avertisment. Daca va prinde iar, sunteti deja inregistrati si v-o luati.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa te prezinti, pentru ca au datele tale deja.
Oricum, vor scrie procesul verbal si iti vor da amenda in mana, sau o trimit prin posta, pentru ca ati consumat alcool, intr-un loc ilegal.
Faptul ca nu ai avut buletinul la tine, este iarasi ilegal, pentru ca ai obligatia sa porti un act de identitate, tot timpul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineînțeles ca e sansa de amendă

| Wolfgang99 explică (pentru suntserios):

Pot primi o amendă daca nu am scris un proces verbal sau daca nu sunt dovezi ca am comis fapta respectiva? Doar polițiștii ca martori oculari.

| suntserios a răspuns (pentru Wolfgang99):

Pai nu tu trebuie sa scrii procesul verbal ci politistii. Si ei sunt cei care constata contraventia nu martorii...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu primești, nu ai primit citație scrisă, nu vei primi amendă.

| Wolfgang99 explică (pentru sadrian46):

Pur si simplu ne au luat numele adresa si cam atat.N am primit pe loc proces verbal si nu ni s-a zis ceva de amendă.Are rost sa trec pe la secție sau sa imi fac griji ca vine vreun agent in vizita?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wolfgang99):

Eu zic că nu are. Dacă era ceva grav, vă făceau proces verbal de amendă pe loc. Ei erau o prarulă stradală care supraveghea ordinea publică. În perioada când au fost ei atunci de serviciu au colectat poate astfel zeci de nume și adrese. Cu ele, dacă sunt foarte conștiinicioși complectează o bază de date când sosesc la serviciu. Dacă nu, rămân în carnețelul lor. Și asta este important, căci dacă ve prind de mai multe ori că încălcați legea vor decide să ia măsuri. Dar așa să îți inchipui că la terminarea turei pe srăzi ei au trebuit să facă raportări la infracțiuni mult mai serioase din acea zi, seară, decât o sticlă de bere băută pe stradă, și probabil nu vor avea timp să se ocupe de voi.