| Parakeets a întrebat:

Întrebându-vă ieri legat de treaba cu legislația legată de parcările cu handicap, am priceput care este legislația. Deci chiar apreciez și vă mulțumesc. Însă ceva tot mi-e neclar.

Deci spuneți că conducătorul auto care conduce mașina trebuie să aibă un certificat de handicap pentru a parca acolo. Însă asta înseamnă că acele parcări sunt exclusiv doar pentru șoferii cu handicap?

Adică dacă un șofer să zicem e ok, dar are un membru al familiei cu handicap și chiar ar avea nevoie să zicem de o astfel de parcare specială, acest șofer nu poate parca acolo doar pentru că el nu este cel care nu are handicapul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu contează cine are handicapul. Trebuie sa existe acea autorizație. Poate fi șoferul, mama șoferului, vecinul șoferului. Nu contează

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bai anonimule, abia ti a fost suspendat contul celalalt, ti-ai facut altul sa scrii alte prostii monumentale?

| dullcat a răspuns:

Parcarile acelea sunt speciale pentru persoanele cu handicap care folosesc un automobil, fie acestea soferi sau doar pasageri.Ca fapt divers, multe nu sunt deloc facute conform normativului, fiindca in mod normal este nevoie de spatiu in plus pe langa masina, tocmai pentru a putea circula cu fotoliul rulant(scaunul cu rotile), atunci cand este cazul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prea scumpe? Atunci poate ca nu-ti permiti o masina si nu meriti. Lasa ca platesc alti prosti pentru tine nu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Primiti titluri executorii si va doare-n pix pentru ca cel mai probabil lucrati la negru... ca altfel v-ar durea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

|Nu lucrăm la negru, nevasta are salariul minim în acte și se ocupă de afacerile unor străini.| Deci incaseaza sm si e platita in rest la negru. Pe scurt, la negru. Misto logica asta de a gindi. Ar fi si mai misto sa imprumutati si voi pe cineva si sa va faca la fel...

| relian a răspuns:

Autorizatie se da pe masina, ai un tag, trebuie sa il atrini acolo la vedere, asta daca parchezi pe locu respectiv.

Sint unia care nu au nici un handicap, dar au facut rost de tagu ala si parcheaza asa laughing

Poti parca de exemplu acolo si daca nu ai acel tag, doar daca trebuie sa iei o persoana care are handicap, parchezi, vine ala in carut, in cirje, sa aiba loc in jurul masinii sa poata intra.

Deci se poate si asa.Bine nu sa stai tu sa il astepti pe ala ore laughing e asa doar ceva gen stationare, cit vine ala 10-15 minute, tu sa il poti lua daca ai parca in parcare de ailanta normala, nu are ala loc, da peste rablele din jur laughing

Zic asta ca am vazut asa ceva, sigur merge, dar sa parchezi masina asa ore, trebuie sa ai tag la vedere, altfel vin si iti ridica masina, mai iti da si amenda.

Am zis si eu astea, ca idee, in caz ca se intampla vreodata sa iei pe careva lovit in aripa laughing

| lpavel a răspuns:

Orice sofer. nu numai membru de familie care transporta o persoana cu handicap poate parca intr-o astfel de parcare!
Daca acel membru de familie care are acasa o persoana cu handicap DAR nu este cu el in masina, ii este interzis sa parcheze intr-o astfel de parcare!

| TheGentleman a răspuns:

Acea parcare sunt destinate persoanelor cu handicap și însoțitorii acestora; iar unii dintre dizabili se pot descurca autonom, respectiv pot șofa.

Legitimația eliberată de primărie se extinde și asupra însoțitorilor;

| Parakeets explică:

Eu știți că nu judec, prea mult, domnule Anonim happy
Dar acum citindu-vă pe aici povestea vieții dv și a soției dv, realizez că viața mea e banală și totuși eu mă frământ degeaba pentru nimicuri. laughing)

Adică eu una mi-i frică să nu fac ceva greșit sau să nu fiu nu știu cum în fața oamenilor, când alți oameni au datorii mari și încă supraviețuiesc. happy O să învăț ceva din povestea dv. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Creditul din 2004 așa a fost

- a luat bani de la bancă și a cumpărat ceva

- în 2022 valoarea creditului cu penalități era de 30% din cât valoarează ce a cumpărat în 2004 cu banii ăia

- a dat banii înapoi în 2022 și a rămas cu ceva care valorează de 3 ori mai mult

La creditul din 2010 este așa

- la suma de 100 lei cât valorează azi ce a cumpărat în 2010 trebuie să dea 14 lei tot creditul cu penalități cu tot și după proces de acum câțiva ani

Deci când va da creditul va valora cam 14% din valoarea la ce a cumpărat în 2010 cu banii ăia

Altă sumă a fost așa

- 100 lei luați de la bancă - a cumpărat ceva care azi valorează 400 lei - deci de 4 ori mai mult

- când va plăti banii ăștia va rămâne cu ceva care valorează de 3 ori mai mult

Este foarte simplu

- iei 10 lei și cumperi ceva de 10 lei

- peste 10 ani sau 15 ani ai de dat 15 lei dar valorează 40 - 50 lei ce ai cumpărat cu 10 lei acum 10 - 15 ani.