| AnatoliyMikhailov a întrebat:

Justitiarul de Berceni : Justitie sau manipulare pentru propriile sale interese din spate?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele. Nu s-a apucat el așa doar din spirit civic și altruism.

| Drimmero a răspuns:

De parca lospa asta nu o face tot pentru bani...e cam ipocrizie sa critici pe altii ca fac content pentru bani in timp ce tu faci bani cu un content in care sa incerci sa denigrezi pe altii. Ipocrizia e o virtute omeneasca.
Exact pe nisa asta merge si Faiar dar macar Faiar e simpatic cand ii demascheaza pe toti cryptomiliardarii de pe internet si isi bate peleul de ei, efectiv ii desfiinteaza incat ii face pana si pe fraierii care le cumpara cartile sau pun botul la ei sa se dezica de specimenele alea, pentru asta isi merita banutii, sa nu mai zic ca sunt atat de penibili si isi fac conturi fake in care chipurile sunt clienti care au facut tot ce au zis astia si acum sunt bogati, razi de te p1s1 pe ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ividios ca el face bani din asta si tu nu? Te-ai uitat la video? Nu prea cred, el prezinta ce a facut omul ala rau, din primele secunde vezi laughing))

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e tot ce ai inteles ca sunt invidios? Eu ma refeream ca 90% din contentul lui Lospa e sa faca video-uri despre altii sa-i denigreze si sa critice ca ceilalti fac content pentru bani in timp ce el ia bani din asta...cum suna asta? Nu ma refeream doar la videoclipurile destinate Justitiarului ci la ce face in general. Ati fi naivi daca ati crede ca youtuberii fac Youtube din placere, isi scot investitia pentru ca la urma e o munca ce fac ei, la fel si Justitiarul, isi consuma timpul propriu, se bate cu sistemul politic, isi pune integritatea in pericol cand da de toti borfasii pedofili, e riscul meseriei, in viata combini utilul cu placutul, nu il face miliardar treaba asta dar castiga si el ceva acolo.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

E clar ca nu prea ai urmarit video urile lui Lospa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, o face el bani din asta, dar da expose la tepari si cum sa eviti tepe de genul. Oricum, te uiti la content ul lui sa mai aflii despre tepe, cum a fost cu nelson finance, nu cred ca nu au fost oameni care sa nu pice in plasa, plus ca nu ii bag eu bani in buzunar deci nu ma deranjeaza.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Foarte fugitiv ca imi aparuse la recomandate si mereu era despre a critica alti youtuberi, mi s-a parut un invidios la prima vedere.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un lucru bun, la fel cum si Faiar ii desfiinteaza pe teparii cryptomiliardari, insa nu la genul asta de continut ma refeream, in fond nimeni nu e perfect, probabil vor aparea si youtuberi care vor sapa adanc si dupa lospa ca sa faca video-uri in care sa-l critice, e noua moda in Youtube.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Pai atunci daca nu te-ai uitat la contentul lui de ce il acuzi de chestii?

Omul nu denigreaza pe nimeni ca face bani din Youtube.
Omul arata tepele din inselaciunile din online si aduce dovezi destul de serioase cand face o acuzatie. Asa ca acel cuvant "denigrare" folosit de tine nu are sens, pentru ca omul nu acuza niciodata fara probe.

Iar el nu face bani din inselaciuni, pur si simplu face bani din content.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Acum ceva timp se lega de mai multi youtuberi ca regizeaza videoclipurile si prin asta pacaleste copiii si ce mai zicea el pe acolo, brusc se preface care e rolul clickbait-ului? 90% din creatorii de content se folosesc de regizari pentru ca videoclipul sa fie cat mai hype-uit, asta e reteta de succes a industriei Youtube. Ca a facut video-uri despre tepari e una, e de apreciat asta dar ca ii critica pe altii ca se folosesc de anumite lucruri pentru a deveni mai faimosi sau pentru a avea mai multe vizualizari e alta, toti fac asta.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Mai zicea de altii ca fura content de afara, ca nu-s originali, niciun youtuber nu a inventat focul, pana si cei care sunt aparent originali si dau startul unui nou trend se inspira sau "fura" de la altii anumite idei si le adapteaza, ideile se propaga repede in online si daca unuia ii merge, o fac si ceilalti, pana la urma e vorba de bani, de un business. In general se lua de youtuberii mai mari decat el (in abonati), ceea ce mi-a indus la prima impresie ca e cam invidios pe succesul altora. A face justitie e greu, el acum vrea sa faca justitie pe Youtube si ca toti sa fie originali, e greu sa vii mereu cu idei originale, poate acuza el anumiti youtuberi ca atrag multi copii? evident ca nu, majoritatea au oricum foarte multi copii, cu ei isi fac ei sutele de mii si miloanele de abonari.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Si ce e rau ca zicea ca sunt regizate clipurile care sunt marketate ca fiind reale? Nu inteleg.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Nu e rau sa zica asta insa se preface ca e ala clickbaitul si toti, sau daca nu toti, majoritatea youtuberilor se folosesc de asta, da bine la public, daca nu te folosesti de efecte sau tot felul de nebunii incat sa atragi lumea in acele videoclipuri atunci pierzi multi urmaritori si o iei la vale ca youtuber. Ai fi mega naiv sa crezi ca exista youtuberi care nu se folosesc deloc de regizari. Stati linistit ca si el o face pentru faima atunci cand ataca pe altii, intotdeauna cand esti un youtuber mai mic si faci video-uri despre altii mai mari automat cresti si tu, nu o face el pentru ca il da bunatatea afara din casa, stie foarte bine cum functioneaza industria asta.

| Drimmero a răspuns:

Toti fac Youtube pentru bani, pana la urma e o munca ce fac ei, isi consuma resursele proprii si trebuie sa aiba de unde sa le acopere. Ce face justitiarul e ceva civic. Cati youtuberi au curajul sa iasa din fata unui monitor si sa vaneze pradatorii sexuali? Nu cred ca sunt multi nici in modul de off camera. A venit cu un content original pentru Romania iar asta l-a hypeuit enorm iar omul merge in continuare pe nisa asta. Vrea inclusiv sa propuna modificarea anumitor legi pentru ca pradatorii minorelor sa fie mai usor prinsi si pedepsiti conform unor legi clare pentru ca majoritatea scapa pentru ca nu sunt prinsi in fapt, ei tot ce fac e sa previna ca lucrurile sa se intample. Are o lupta foarte grea de dat cu sistemul politic in special, a prins deja fosti politisti, fosti consilieri locali din psd sau alte partide, a prins si politicieni, inclusiv anumite vedete, deci s-a ajuns la alt nivel, nu prinde doar niste lache. Faptul ca demascheaza una din suburbiile sistemului politic incepe sa deranjeze pe "ai" de sus si aia ii vor tot pune bete in roate. Sistemul politic e cea mai criminala organizatie, unii nici nu-si dau seama de ce sunt astia capabili mai ales cand un om de rand ii bate la dosul gol, va avea probabil si procese cu d-astia in care va fi somat sa dea inapoi pentru ca e o lupta financiara pe care n-o poate duce, mult nu mai are pana da de rechinii cu adevarat mari si cu astia lupta e dura din toate punctele de vedere, pentru simtul civic are nota 1000+.

| Frank51 a răspuns:

Puțin din amândouă

| 1234568807 a răspuns:

Ce interese?

| doctorandus a răspuns (pentru 1234568807):

Setea de faima e un interes. Iar faima adesea inseamna bani.

| 1234568807 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai asta ar insemna ca toti youtuberii care au atata faima o fac din intereseul banilor

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Uu, ai descoperit petrol.

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Da, vrei si tu?

| doctorandus a răspuns (pentru 1234568807):

Pe YouTube: faima=vizionari=bani.

Iar daca o firma vrea sa-i faci reclama, ai un venit bunicel.

| 1234568807 a răspuns:

Ciprian lospa, haha, ce se facea tara asta fara ciprian lospa, un adevarat demascant de vedete