| Yofi a întrebat:

La asociatiile de proprietari, in adunarea de comitet pentru a vota trebuie sa fie prezenti cel putin 3 membri din 5 ca de fapt unul e presedinte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In comitetul executiv al asociatiei de proprietari este obligatoriu sa fie alesi un numar par de membri, asa ca pot fi alesi 2 sau 4 membri, la care se adauga presedintele asociatiei, numarul total neputand depasi 5 persoane.
Sedintele CE se tin conform Regulamentului condominiului, sigur ca nu se pot tine cu mai putin de 3 membri, indiferent ca unul dintre ei este sau nu presedintele si hotararile se iau cu majoritatea celor prezenti sau cu o majoritate calificata. Toate aceste reguli trebuies prevazute in Regulamentul condominiului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

50%+1. Asa zice legea. Altfel, numarul membrilor CE nu pot fi mai multi de 5 cu presedinte cu tot. Vezi Art. 54, Alin. 2 din legea 196/2018, legea privind organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.