| LanguageMaster a întrebat:

La facultate dacă-mi filmez colegii cum dau șpagă la profesor și îi torn la DNA ce se va întâmpla cu ei?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vor fi urmariti penal, studentii pentru dare de mita si profesorii pentru primirea de mita. Ce va iesi din aceasta este greu de spus exact, pot fi si condamnati penal si studentii exmatriculati iar profesorii demisi.

| mgtow a răspuns:

Isi pierde locul de munca + dosar penal de luare de mita si colegii o sa dea din nou examenele necesare pe cale LEGALA, vor pierde dreptul diplomelor obtinute daca le au in putere

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Colegii vor fi dați afară din facultate iar profesorii vor avea grijă de tine să nu prinzi pensia.

| LanguageMaster explică (pentru sadrian46):

Cum adică să nu prind pensia?

| sadrian46 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ca să o prinzi, trebuie să trăiești până la vârsta pensionării.
Unii mor mai repede, eroiii mor tineri. De exemplu Isus la 33 de ani, etc.

| Frank51 a răspuns:

Vor si exmatriculati si nu vor mai avea posibilitatea sa fie studenti in cadrul facultatii respective pentru tot restul vietii. Profesorii nu vor accepta decat in situatii de criza, iar tu vei pica cel mai rau deoarece va trebui sa dai cu subsemnatul, iar atat profesorul cat si studentii care au dat spaga(sau au incercat sa dea) te vor tine minte(practic tu iesi cel mai rau).

| Bondarel99 a răspuns:

Ei ar putea sa spuna ca nu e spaga, ca banii aia sunt pentru meditatii.

| Plato a răspuns:

Mai degraba D.G.A., din cadrul Politiei, nu DNA.
Daca se dovedeste, iti dai seama ca vor plati. Studentii vor fi probabil exmatriculati, profesorii concediati si acuzati de... ce-o fi facut mai exact pentru banii aia, luare de mita in principiu.

| LanguageMaster explică (pentru Plato):

Pot ajunge la închisoare?

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaFrancesca a răspuns:

Ar putea primi într-adevăr o pedeapsa majora, însă mai bine vorbești cu ei. Și cu profesorii și le zici să nu mai primească șpagă, decât să îi dai direct in primire. Cu șpagă sau fara, au muncit totusi da ajungă la facultate și ar fi păcat să fie exmatriculați. Vorbește cu profesorii, înțeleg ei mai bine. Asta e părerea mea, tu faci cum vrei

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Să ajunga*. dau ei șpagă dar depinde pentru ce. E una să de-a șpagă constant, și una e să dea șpagă ca să treacă la o materie, doua. Cea mai buna e discuția cu profesorii respectivi și gândește-te că nici tu nu te-ai simți cel mai bine sa fii exmatriculat. Probabil că dacă ai fi în situația lor, ai proceda la fel. Tu muncește daca vrei sa nu fii ca ei, dacă ți se pare că e incorect ce fac. Până la urmă cei care iau totul pe șpagă poate ajung departe din punct de vedere material, dar tu te simți spiritual împlinit că ai rezolvat totul cinstit. Te încălzește dacă pleacă? Sau te încălzește faptul că nu o sa mai dea șpagă și or sa fie "cinstiți"? Daca vrei sa fie cinstiți, folosește discuția. Daca te simți tu mai bine de râul altuia, arata filmările. Decizia e in palmele tale

| Cismi a răspuns:

Poate ca o sa le dea un avertisemnt sau o sa ii exmatriculeze, dar profesorii nu patesc nimic, stiu ca e frustant ca tu inveti si ala vine da 100 si trece dar nu prea ai ce sa ii faci daca nu esti bazat pe tine si stii ca poti sa faci fata chiar daca prind profesorii ciuda pe tine nu iti recomand la facultate e naspa teaba te iei de unu te iei de toti(is neamuri draci intre ei pe pile pe branza etc). e gru sa faci o schimbare singura, daca ar fi tot anul cu tine da, dar asa... doar sa o faci anonima cumva.