| millar a întrebat:

Buna TPU vreau sa stiu daca se poate sa te exmatriculez directorul scoli din cauza ca ai filmat in timpul orei un elev la tabla si apoi ai postat pe Facebook... nu eu sunt cea care a filmat si as vrea sa stiu ce consecinte ar putea primi eu sunt eleva filmata

11 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Http://www.timponline.ro/......arintilor/ Raspunsul la intrebarea ta.

| PeFuga a răspuns:

Depinde de ce este mentionat in regulamentul scolii cu privire la asemenea fapte si daca cel care a filmat are antecedente (alte abateri anterioare). Daca tie ti-a facut rau acea filmare (te pune intr-o lumina proasta, poate atrage comentarii răutăcioase), atunci discută cu dirigintele sau cu un alt profesor care te poate ajuta si vezi ce e bine sa faci. Încearcă discutia aceasta sa fie in privat, nu de fata cu toata clasa.

| mnbvf a răspuns:

Nu o să fie exmatriculată pentru asta, doar o să i se reproșeze și probabil o să-i fie scăzută nota la purtare.

| Sociopatul a răspuns:

Nu are cum sa te exmatriculeze asa usor, in lege spune ca telefonul este permis in scoala, tot in lege scrie ca profesorii/directorul nu au voie sa puna mana pe obiectele eleviilor. deci daca nu pune mana pe lucrurile tale, nu are cum sa vada presupusa filmare din timpul orei. In cazul in care profesorul fimat, a pus mana pe telefonul ei, deja a incalcat legea. Sper sa te ajute, bafta! big grin Pentru asa ceva nota la purtare sau avertizment

| millar explică:

Am auzit ca in unele licee pentru o filmare in timpul orei a examtriculat o fata si de aia eram curioasa. persoana a postat fipmuletul in care apar eu fara acordul meu. si nu vrea sa il stearga. cica acest filmulet este razbunarea ei

| floresdemayo a răspuns (pentru millar):

Dacă ești în clas a IX-a, eleva care a postat filmarea nu poate fi exmatriculată (cu excepția câtorva zile, fără abesențe motivate!), din simplu motiv că învățământul este obligatoriu până în clasa a X-a. Pot fi exmatriculați doar elevii din clasele a XI-a și a XII-a pentru sancțiuni grave. Iar, dacă sunt la prima abatere li se va da doar un avertisment.
Vorbește cu diriginta ta, ori cu profesoara la care s-a întâmplat incidentul în timpul orei, ori cu directorul liceului, iar dacă nici directorul nu o sancționează, măcar cu scăderea notei la purtare, atunci te sfătuiesc să mergi la poliție, cu părinții tăi, să faceți o declarație scrisă împotriva acelei eleve. Poate primi și amendă.
Ea va fi sancționată oricum, fiindcă elevii semnează un regulament la începutul anului școlar, unde li se interzice folosirea telefoanelor mobile la școală.
PS. Tu cu ce i-ai greșit, dacă zici că filmarea ei a fost doar o răzbunare?

| millar explică:

Baiatul pe care il place m-a muscat de gat

| floresdemayo a răspuns (pentru millar):

Ești simpatică! : ))

| millar explică:

De ce crezi ca sunt simpatica?

| Alecu_Ioana-Maria_2000 a răspuns:

Nu, nu ar putea sa fie exmatricul acel elev, dar nota la purtare poate va fi 'afectata'

| Anonim1000000000 a răspuns:

Nu, nu il poate exmatricula, dar ar putea sa ii scads nota la purtare.