| camenalin a întrebat:

Legea 161/2003 modificată şi completată ce pot face cum pot scapa am facu sex cu o minora si aveam si niste poze si video ce pot pati? ea a dat declaartie de fata cu maicasa ca a fost de comun de acord cu tot si maikasa na depus nicio plangere

5 răspunsuri:
| beastboy84 a răspuns:

Pai nu stiu. s-ar putea sa intrii cativa ani la bulau pentru pedofilie...

| Kr36 a răspuns:

Nu înțeleg care-i problema dacă n-a depus nimeni plângere. Vârsta limită pentru consimțământ a fost redusă de la 18 la 15 ani de un număr de ani. E mai nasol dacă nu împlinise încă 15 ani (mi se pare că parchetul se autosesizează în cazuri din astea).

| Kr36 a răspuns:

Ah, apropo: legea pe care ai pomenit-o, 161/2003 n-are nicio treabă cu sexul -- tratează transparența în administrație, respectiv prevenirea corupției.

| kongeriket a răspuns (pentru Kr36):

În primul rând Kr36, citește legea înainte să-i spui lui Alin că greșește.
Legea 161/2003 se referă la materialele pornografice cu conținut sexual explicit și care au un minor prin preajmă (vezi art. 35 lit. i). Sursa: http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/161_2003.php

În altă ordine de idei @camenalin, depinde câți ani avea „minora". Dacă avea peste 15 ani, nu prea ai ce păți - având în vedere că există deja declarație că totul a fost consensual. Eventual poate păți maică-sa că permite ca fiica sa minoră să apară în imagini cu conținut sexual explicit.
Dacă însă minora are sub 15 ani (sau avea sub 15 ani la data comiterii faptei), e groasă căci intri sub incidența articolului de Cod Penal care se ocupă cu „perversiunile sexuale cu un minor" (un fel de „statutory rape" la noi).

Mai dă detalii dacă vrei un răspuns complet.

Salutare.

| Kr36 a răspuns:

@kongeriket - da, ai dreptate, am expediat cam sumar L.161. Partea relevantă din acea lege (respectiv art.51, care spune ce și cum se pedepsește și art.35, care doar definește ce se înțelege prin pornografie) a fost abrogată implicit la intrarea în vigoare a noului Cod Penal (http://www.avocatura.com/ll491-noul-cod-penal.html), care la art.374 adresează exact această problemă. (În plus, pedepsele din CP sunt mai mici și ca urmare ar avea oricum întâietate conform principiului aplicării legii penale mai blânde.)

@camenalin
Cum zicea și @kongeriket, e nevoie de mai multe detalii pentru un răspuns mai complet.
Un punct extrem de important este că nu-i același lucru pur și simplu să "deții" materialele respective (care n-ar fi o problemă dacă au fost amintite, chiar implicit, în declarația de care ziceai, pentru că ar însemna că ai permisiunea de a le deține) sau să le "distribui".
Un alt punct important e vârsta. (Vezi art. 220 CP la link-ul de mai sus.)

Ca concluzie: dacă fata împlinise 15 ani la momentul "faptei" (sau diferența de vârstă dintre voi e mai mică de 3 ani) și dacă nu te-ai pus să împarți pe la prieteni pozele (ca să nu mai zic de pus pe Facebook, hub-uri DC sau mai știu eu unde!), părerea mea e că poți să stai liniștit. Deocamdată. Dacă te trezești însă cu o invitație de la "garcea", ar fi foarte indicat să-ți cauți un avocat. Consultațiile pe net, chiar cu avocați (și nu văd niciunul pe aici), nu țin locul unui profesionist "pe teren".