| Albert9928 a întrebat:

Locuiesc in Anglia din 2010 n-am parasit tara pana acuma si as dori sa ma duc in vacanta pana in Romania pasaportul este expirat de 3 ani + n-am bulentin. Pot aplica pentru un pasaport fara bulentin? ( Cand am ajuns in Anglia eram sub 14 )

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi obţine un paşaport fără C.I. valabilă, dar, POŢI depune actele pentru C.I. şi nu mai ai nevoie de paşaport!

"Cetatenii români aflati în strainatate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate împreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din statul respective. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://londra.mae.ro/node/271

http://londra.mae.ro/node/477

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Peste 14 ani nu poti obtine pasaport fara carte de identitate.
Pentru calatoria in Romania poti obtine un titlu de calatorie, valabil numai pana la sosirea acasa in Romania si apoi aici poti obtine CI.

| alessia5158 a răspuns:

"Cetatenii români aflati în strainatate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate împreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din statul respectiv. "--- vezi sursa :http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

| express11 a răspuns:

Poate ai aflat ca suntem in UE, si nu mai trebuie pasaport.doar cu buletinul, daca nu ai trebuie act semnat de amandoi parintii, daca esti minor.

| express11 a răspuns:

Acolo cu ce acte stai? iti trebuie buletin, si act semnat de amandoi parintii.acordul parintilor adica.

| Albert9928 explică (pentru express11):

Am venit cu pasaportul si aveam 10 ani si nu am fost in Romania sami fai buletin-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acolo ca ce e este aici, te va durea capul si vei regreta vacanta.

| Albert9928 explică:

Mentionez acum am 15 ani

| Albert9928 explică:

Cand am venit in Anglia aveam 10 ani si am venit cu pasaportul, am implinit in Anglia 14 ani fara sa parasec Anglia in tot timpul asta eu nu am cum sa am buletin daca nu am fost in Romania si daca n-am buletin nu pot sa-mi fac pasaport?

| Albert9928 explică:

Pentru a face cartea de identitate la ambasada romaniei in marea britaniei trebuie programare si cam cat ar costa?

| express11 a răspuns (pentru Albert9928):

Doar la ambasada afli.au site, deci intra si pune intrebarea.

| fluturasdecatifea a răspuns:

Nu cred ca poti!